trenddossier r" i Californiers lopen voorop als het gaat om fris, vers, licht en gezond eten. Een idealistische levensstijt: eten met je verstand en met je hart, allerhande 02-2013 California staat bij de gemiddelde Europeaan misschien bekend als zonovergoten speeltuin waarje struikelt over Hollywood- helden en waarje ontbijt. luncht en dineert met hamburgers en cola. Maar met dat cliche doen we deze staat aan de Amerikaanse westkust ernstig tekort. 1 )e Golden State is altijd al zeer vooruit- strevend geweest en logischerwijs de plek voor verfrissende kookideeen en eetidealen. Nergens ter wereld kom je zo veel supermarkten tegen die zich volledig richten op 'bewuste eters mensen die dier en milieu respecteren.Volgens recente cijfers is maar liefst twintig procent van de Californische bevolking vegetarier. En ook op het gebied van groen denken, lopen ze voorop. In het progressieve stadje Palo Alto bijvoorbeeld, opende Mike Koberts, voorheen directeur van McDonalds,de eerste vestigmg van fastfoodketen en groentewinkel Lyte Kitchen. Hier worden alleen maatschappelijk verantwoorde, gezonde maaltijden verkocht. Hun slogan:'Love your food everyday'. Dat is de basisgedachte van de hele California cuisine, waarvan Alice Waters de belangrijkste inspirator is.Al sinds het begin van de jaren zeventig kookt zij in haar restaurant Chez Panisse met lokale, superverse ingredienten. De menukaart is aangepast aan wat ze die dag uit de moestuin van haar restaurant haalt en aan het aanbod op de vismarkt. Eten in California betekent eten met je verstand en met je hart. Fris. vers, licht, gezond, met de focus op groente, fruit en verse kruiden. En die zijn dankzij het zonnige klimaat volop beschikbaar, met kleurrijk, sprankelend freshfood als resultaat.

Allerhande | 2013 | | pagina 126