097 Hoe kun je eenvoudig bijhouden of je aan de gewenste hoeveelheid vet, zout, suiker en vezels voldoet? Wat zijn E-nummers en waarom wordt er zo veel over gesproken? Wat is het verschil tussen 'goede' en 'foute' vetten en hoe herken je ze op de verpakking? Hoe kook ik lekker en eenvoudig met minder zout? albert heijn Hans Bokma Imme van Maanen Annet de Jong Caroline Brands allerhande 01 -2013 Anita Scholte op Reimer E-nummers zijn hulpstoffen in voedingsmiddelen, zoals kleurstoffen, conserveermiddelen en smaakstoffen. E-nummers zijn binnen de Europese Unie goedgekeurd om aan levensmiddelen te worden toegevoegd. Ze hebben de reputatie dat ze ongezond zouden zijn, maar stoffen krijgen pas een E-nummer als ze geen aanwijsbaar risico voor de gezondheid opleveren. Als je het gebruik ervan toch zo gering mogelijk wilt houden, kies dan voor onbewerkte producten.' Anita Scholte op Reimer 'Wat je nodig hebt, hangt af van je leeftijd en of je man of vrouw bent. Een goede richtlijn is de Dagelijkse Voe- dingsrichtlijn (GDA), gebaseerd op een gemid- delde volwassene: circa 2000 kcal, maximaal 90 g suikers, maximaal 70 g vet, maximaal 20 g verzadigd vet, minimaal 25 g vezels, maximaal 2.4 g natrium en maximaal 6 g zout. Je kunt je eigen richtlijn bepalen op de website van het Voedingscentrum. Aan de hand van verpak- kingen kun je berekenen wat je binnenkrijgt. Ook zijn er programma's op internet, zoals de Eetmeter van het Voedingscentrum en de Eet- en beweegwijzer van de Hartstichting, waarmee je kunt bijhouden wat je eet.' Anita Scholte op Reimer Zogenaamde "goede" vetten helpen het cholesterolgehalte van je bloed te verlagen, wat de kans op hart- en vaatziekten verkleint. "Foute" vetten verhogen je cholesterol juist. Goede vetten staan op een verpakking vermeld als onver- zadigd vet, onverzadigde vetzuren of MOV (meervoudig onverzadigde vetzuren) en EOV (enkelvoudig onverzadigde vetzuren). Foute vetten zijn de verzadigde vetten en transvetten. Deze staan op de verpakking vermeld als verzadigd vet (W), verzadigde vetzuren en als transvet.' Ico van Rheenen 'Minder zout gebruiken kan eenvoudig met de volgende tips. Gebruik in plaats van zout extra kruiden en spece- rijen (vers en gedroogd), zoals peterselie, basilicum, koriander, tijm en oregano. Kook verder in zo min mogelijk water zonder zout en gebruik zo veel mogelijk de wok, grill, braadzak of stoompan. Dan blijft de natuur- lijke smaak van een product optimaal be- houden. Wees ook zuinig met het toevoegen van zoute smaakmakers als ketjap, sojasaus, bouillon en ansjovis. Aan bijvoorbeeld soepen en sauzen uit pakjes en zakjes wordt vaak veel zout toegevoegd.'

Allerhande | 2013 | | pagina 97