mijn favoriete kerstkip klassieke vulling kerstboter HOOFDGERECHT - 4 PERS. - 20 MIN. 1 UUR EN 30 MIN. OVENTIJD 1 mandarijn, gehalveerd - 1 biologische hele kip (ca. IV2 kg) - paar takjes verse kruiden, bijv. tijm en rozemarijn - 2 bospeentjes, in stukken - 2 uien, in kwarten - 1 Stengel bleekselderij, in stukken - IV2 el bloem -11/2 liter groentebouillon (van tablet) 1 Verwarm de oven voor op de hoogste stand. Duw de mandarijnhelften in de holte van de kip samen met de kruiden. Houd 1 takje rozemarijn achter. Maak met een lepel voorzichtig wat ruimte vrij tussen het vel en het vlees van de kip. Begin aan de zijkanten net boven de poot en werk richting het borstbeen van de kip en naar achteren om een grate ruimte te creeren. Vul de ruimte die je met de lepel hebt gemaakt op met V3 van de kerstboter. Duw met je handen op het vel zodat de boter gelijkmatig verspreid wordt over de kip. Heb je nog wat boter over? Wrijf hiermee dan de buitenkant van de kip in. Heb je nog takjes verse kruiden over van de kerstboter? Stop die dan bij de mandarijnhelften in de kip voor extra smaak. Haal de onderste blaadjes van het achtergehouden takje rozemarijn en gebruik het als een spiesje om het vel random de holte mee vast te zetten. Zo blijft de vulling binnen en krimpt het vel niet terug. 2 Maak aan de nekkant ruimte tussen de huid en het vlees en vul deze voorzichtig met zo veel vulling (zie recept klassieke vulling hiernaast) als erin past. Trek het vel over het gat en stop naar binnen. Je kunt het vel eventueel vastzetten met cocktailprikkers. (Tot dit punt kun je de kip de dag ervoor voorbereiden. Bedek de kip met vershoudfolie en bewaar zolang in de koelkast.) 3 Verdeel de bospeen, ui en bleekselderij over een braadslee die iets grater is dan de kip. Leg de kip zonder vershoudfolie in de braadslee en bedek met aluminiumfolie. Draai, zodra de kip de oven in gaat, de temperatuur omlaag naar 190 °C. Rooster de kip 1 uur in de oven, of tot de kip goudbruin en gaar is. Controleer de kip na 30 min. en zorg dat het vlees niet te droog wordt door het vel te bestrijken met de sappen uit de braadslee. Kookt de braadslee droog, voeg dan een scheut water toe. 4 Verwijder na 1 uur de aluminiumfolie zodat het vel knapperig kan worden. Rooster de kip nog 20-30 min., of tot de kip goudbruin en gaar is. Controleer of de kip gaar is door een scherp mes in het dikste deel van de kip te steken. Is het sap dat eruit loopt helder, dan is de kip gaar. Til de kip op houd de kip gekanteld boven de braadslee zodat de vleessappen eruit lopen. Leg op een schaal en houd warm onder een dubbele laag aluminiumfolie plus 2 theedoeken. 5 Schep het eventuele vetlaagje dat op de braadslee drijft eraf met een schuimspaan en zet de braadslee op een laag vuur. Stamp alles met een pureestamper fijn. Schraap de lekkere aangekoekte stukjes van de bodem en stamp 00k die mee. Meng beetje bij beetje de bloem door de puree en voeg vervolgens de bouillon toe. Draai het vuur hoger en laat 10 min. doorkoken, of tot de jus ingedikt is. 6 Giet de jus door een zeef in een pan. Duw met een lepel goed op de groenten in de zeef zodat je alle smaken eruit perst. Gooi de inhoud van de zeef weg. Zet de pan op laag vuur en houd de jus warm totdat je het eten serveert. Snijd de kip in porties, serveer met de jus, de vullingballetjes uit de oven, cranberrysaus (zie recept pag. 057, de perfect geroosterde aardappelen (zie recept pag. 027) en je favoriete geroosterde of kerstverse groenten (zie recepten pag. 029 en 053) en tast toe! Bevat p.p. 680 kcal 45 g eiwit 52 g vet 8 g koolhydraten Prijs p.p. 3.20 BIJGERECHT - 8 PERS. - 35 MIN. 1 grote ui, in kwarten - 350 g schouderkarbo- nade, schoongemaakt en in blokjes - 20 g oud brood - paar takjes salie, alleen de blaadjes - plakje ontbijtspek, in stukjes, of 20 g spek- blokjes -1/4 tl witte peper - nootmuskaat - V2 citroen - V2 sinaasappel of mandarijn 1 Verwarm de oven voor op 190 °C. Maal de ui fijn in een keukenmachine. Voeg de ui toe aan het varkens- vlees. Scheur het oude brood in stukken en maal in de keukenmachine tot broodkruim. (Je kunt eventueel 00k vers brood drogen in de oven op een lage stand en dit gebruiken.) Doe over in een grote kom. 2 Doe het vlees-uimengsel in de kom van de keukenmachine en voeg de salie, het spek of de spekjes, de witte peper en wat zout toe. Voeg wat nootmuskaat en de gele rasp van een Va citroen toe. Houd de sinaasappel of mandarijn boven de kom en haal de rasp 2 of 3 keer over de oranje schil. Maal alles tot het mengsel deels fijngemalen is en deels nog stukjes bevat. Dit duurt minder dan 1 min. Doe het bij het broodkruim in de kom. Werk alles met je handen door elkaar. Wil je controleren of er genoeg zout en peper door het mengsel zit, bak dan een klein beetje om het te kunnen proe- ven en breng zo nodig verder op smaak. 3 Gebruik iets minder dan een Va van de vulling voor de kip (zie recept mijn favoriete kerstkip) en rol de rest tot 14 balletjes ter grootte van een golf- bal. Leg de balletjes in een ingevette ovenschaal. Zet de ovenschaal ca. 40 min. voordat de kip gaar is in de oven en bak ca. 30-40 min., of totdat de balletjes bubbelen en knapperig zijn. Bevat p.p. 105 kcal 9 g eiwit 7 g vet 2 g koolhydraten Prijs p.p. 0.35 BIJGERECHT - 175 G - 15 MIN. 125 g boter - 40 g gedroogde cranberry's, heel fijn gesneden - 2 takjes van elk: tijm, rozemarijn en salie, alleen de blaadjes - V2 mandarijn 1 Doe de boter met de cranberry's in een kom. Snijd alle kruidenblaadjes heel fijn en voeg toe allerhande 12-2012

Allerhande | 2012 | | pagina 30