kerst koken allerftiande 12-2012 B(kUQG£ RIFkkAA.S 1 Een kaasplank is een feest bij de kerstborrel en een heerlijke afsluiting van het diner. Hoeveel je nodig hebt, is afhankelijk van het aantal personen dat ervan eet. Reken per persoon op 150 g in het geval van een borrel- plank en op 75 g als het gaat om een dessert. Serveer de kazen op kamertemperatuur. 2 De kunst is om de juiste combinaties te maken en de kazen in de juiste volgorde te eten: van mild naar pittig. Kazen zijn onder te verdelen in vier groepen. In het algemeen begin je met wittekorst- kazen en ga je verder met harde, rodekorst- en blauwaderkazen. Bij de borrel neem je uit elke kaasgroep een soort. Als dessert zijn drie kaas- groepen vaak voldoende. Door de kazen in de genoemde volgorde te eten, sluiten de smaken op elkaar aan en komen ze optimaal tot hun recht. 3 De hierboven afgebeelde combinaties van kazen zijn heel verschillend. De linker kaasplank - met camembert rustique. Morbier en Pere Joseph 50+ (ook eten in deze volgorde!) - is geschikt voor de avonturier. Camembert rustique heeft een karaktervolle, rijke smaak. Morbier is pittig met noot- en hooiachtige nuances. En Pere Joseph 50+ heeft een vol en pittig aroma. De rechter- combinatie - met AH Roombrie 60+, cambozola en Brugge bierkaas (ook in deze volgorde eten!) - is min of meer geschikt voor iedereen. AH Roombrie 60+ smaakt zacht en romig, cambozola is extra romig met een zachte blauwadersmaak en Brugge bierkaas is mild en iets stevig. 4 Om een kaasplank compleet te maken kun je er brood, noten, fruit en confituren bij serveren. 5 Je kunt ook een Hollandse kaasplank samenstellen. Denk dan aan een combinatie van boerenkaas, Leidse of komijnekaas, kruidnagelkaas, twijfelaar, AH Gatenkaas en Hollandse geiten- of schapenkaas. Eet smakelijk!

Allerhande | 2012 | | pagina 225