Hoe gaar ik vlees langzaam door in de oven nadat ik het heb aangebraden in de pan? Waarom verschillen de bereidings- tijden per type oven? Hebben jullie tips hoe ik mijn oven schoon kan maken? Kan ik twee gerechten tegelijk bereiden in de oven en hoe? albert heijn J. van den Berg Ilse Ammerlaan G. Verheij Karel Klaassen Ico van Rheenen 'Elk type oven heeft zijn eigen werking. Bij een heteluchtoven circuleert de hete lucht dankzij een ventilator in de oven. Daardoor verspreidt de hitte zich gelijkmatig, zodat het gerecht goed in contact komt met de hete lucht. Dat verkort de garingstijd ten opzichte van een elektrische oven of gasoven, waar de warmte niet circuleert maar vooral omhoog stijgt. Overigens zijn genoemde oventijden altijd bij benadering. Ovens kunnen immers ook verschillen qua inhoud en isolatie, wat invloed heeft op de temperatuur. Houd dus altijd een oventhermometer bij de hand. Een onbekende oven leer je kennen door ermee te experimenteren.' Erik Kieftenburg Het type vlees en de garing bepalen de oventemperatuur. Hoe groter het stuk, hoe lager de temperatuur. Een groot stuk moet langer vanbinnen garen en op lage tempe ratuur verbrandt de buitenkant niet. Braad het vlees aan, zet in de oven en bedruip regelma- tig met braadvet. Dat geeft extra smaak en voorkomt uitdrogen. Met een vleesthermometer kun je controleren of het vlees rose of gaar is. Raadpleeg hiervoor de receptuur. Verpak het vlees uit de oven in aluminiumfolie en laat rusten, zodat er geen vocht uitloopt bij het snijden. Is de temperatuur gedaald tot 50-55 °C, dan kun je het aansnijden. Raadpleeg altijd het recept voor de juiste garingstijd en -temperatuur.' Francien de Vet Er is geen eenduidige manier om je oven schoon te maken, omdat elk type oven anders is. Zo zijn bijvoorbeeld niet alle schoonmaakmiddelen geschikt voor alle ovens. Raadpleeg daarom de gebruiksaanwijzing van je oven en van de reiniger of informeer bij de leverancier. Er is wel een simpele manier om de bakplaat schoon te houden, namelijk met bak- papier. Bereid je een gerecht op het rooster van de oven, zet er dan een bakplaat bekleed met bakpapier onder. Zo vang je eventueel lekkend kookvocht van het gerecht op en blijven zowel bakplaat als oven schoon.' Ico van Rheenen Dat hangt af van de beno- digde oventemperaturen. Als die gelijk zijn, is het geen probleem. Ook niet als het ene gerecht korter de oven in gaat. In een heteluchtoven kun je de gerechten boven elkaar laten staan. In andere ovens is het verstandig de schalen regel- matig om te wisselen. Als de vereiste tempera- turen verschillen, kun je vaak het best eerst het gerecht met de laagste temperatuur in de oven doen en dit vervolgens buiten de oven afdekken om warm te houden. Net voor het einde van de bereidingstijd van het tweede gerecht kun je het eerste er eventueel nog even bijzetten. Let wel op het risico van smaakoverdracht: bereid bijv. niet tegelijk gebak en een visgerecht in de oven.' allerhande 11 -2012

Allerhande | 2012 | | pagina 107