wiR?waf?wiin! Harold Hamersma van het jaap. 20/3 Ronald de Groot ALBERT HEMN IS DOOR. DE WijNALMANAk lATCSEROEPEN TOT Wi/NSDPEM/tARkT schrijver van De Grote Hamersma hoofdredacteur van de Wijnalmanak allerhande 10-2012 soepel rond 'Ik proef alles, van iedereen, in alle prijsklassen. Dus voordelige wijnen onder de 5 maar ook exclusievere, ruim boven de 20. Op een proefdag staan bijvoorbeeld alle Chileense, rode merlots die in Nederland worden verkocht op tafel. Zo krijg ik een compleet beeld van welke soorten de beste zijn.' Uit de 7000 inzendingen selecteerde Harold 2300 wijnen. 'Elke wijn krijgt een rapportcijfer, bij een 7 of hoger komt hij in de gids. Daarvoor moet hij zuiver en evenwichtig zijn en naar fruit smaken. Ook de verhouding prijs-kwaliteit felt zwaar. Elke wijn in De Grote Hamersma heeft een bijzonder aspect dat ik in een paar woorden probeer te vangen. Zo noteer- de ik voor een witte wijn van de viognierdruif: met "abrikozenverordening", omdat hij bol staat van verrukkelijke, sappige abrikozenaroma's.' De Grote Hamersma is voor iedereen die meer van wijn wil weten. Harold: 'Ik beschrijf de smaak en het drinkmoment en vertel bij elke wijn een verhaal waardoor hij gaat leven: de visie van de wijnmaker, de geschiedenis van het wijnhuis of welke BN'er die wijn graag drinkt. Zo krijg je er een gevoel bij en weet je wat je op je boodschap- penlijst moet zetten. Wijn kiezen wordt met De Grote Hamersma funshoppen en dat is precies mijn bedoeling. Wijn is namelijk leuk en lekker.' De Grote Hamersma 2013. Prijs 19.95 'Ik ben verbaasd hoeveel goede soorten wijn er voor 3 a 4 te koop zijn. Voor 3.19 heb je een liter lekkere AH Huiswijn.' De droge witte huiswijn van Albert Heijn is zelfs een sterwijn, die dus wat smaak en kwaliteit betreft boven de wijnen zonder ster uitsteekt. Ronald: 'Het is een zuivere wijn waarin je duidelijk fris, wit fruit proeft. Echt een goed glas.' De wijnen voor de Wijnalmanak worden niet door een persoon, maar door een team van professionele proevers geselecteerd. Ronald: 'Het voordeel is dat je meer smaakvariatie krijgt, omdat elke proever zijn persoonlijke voorkeur heeft.' Het team proefde ruim 4000 wijnen en daarvan staan de 1000 beste tot 10 in de Wijnalmanak 2013 vermeld. Minstens de helft van de wijnen kost minder dan 5. Ronald: 'Naast goede, betaal- bare exemplaren hebben we ook avontuurlijke wijnen gezocht, zoals de Oostenrijkse gruner veltliner of de Sloveense furmint. Zo weet je van een onbekende wijn in elk geval dat hij gega- randeerd goed is. In de almanak staat bij alle wijnen een smaakbeschrijving en bij de meeste ook voor welk moment en welke gerechten hij geschikt is.' De Wijnalmanak 2013 met de 1000 beste wijnen tot 10. Prijs 15 Harold: 'Zo veel braam, cassis en laurier voor zo weinig geld.' Zachte, middel- zware wijn met bosvruchtenaroma's. Lekker bij pasta met kruidige tomaten- saus en pizza met vlees. Frontera Cabernet Sauvignon Merlot 3.99 Central Valley/Chili

Allerhande | 2012 | | pagina 114