103 Welke organisatie zit er achter het Vinkje? Zijn alle producten zonder Vinkje minder gezond? Aan welke eisen moet een product voldoen om een Vinkje te krijgen? Als ik alleen kook met producten met Vinkjes, eet ik dan gezond? albert heijn M. Kappert ErwinMunnik Roos Jongman Daphne de Kok allerhande 10-2012 Andrea Werkman Dat is de Stichting 'Ik kies bewust', een stichting met een onafhankelijke wetenschappelijke commissie, waarin ook het Voedingscentrum vertegenwoordigd is. De commissie bepaalt de criteria waaraan een product met een logo moet voldoen. De organisatie wordt gefinancierd door de deel- nemende bedrijven en winkelketens, omdat ook zij willen bijdragen aan een gezond voed- selaanbod in Nederland. Het Vinkje is in 2011 ontstaan uit de Gezonde Keuze en Bewuste Keuze Klavertjes (van Albert Heijn) en het Ik Kies Bewust-logo (van diverse fabrikanten, supermarktketens en cateringorganisaties). Simone Hertzberger Nee. Er zijn onverpakte producten die geen logo dragen, zoals fruit en groenten. Ook producten die in de winkel pas verpakt worden, vleeswaren bijvoorbeeld, dragen geen logo. Daarnaast hebben niet alle producenten van 'goede' voedingsmiddelen zich aangesloten bij de Stichting 'Ik kies be wust' en zij voeren daarom ook geen logo. Er zijn dus ook gezonde producten die het Vinkje niet dragen. Echter, de meeste producten zonder Vinkje zijn inderdaad minder gezond vergeleken met producten uit dezelfde pro- ductgroep met Vinkje. Andrea Werkman Een product moet voldoen aan strenge eisen op het gebied van zout, toegevoegd suiker, verzadigde vetten, vezels en calorieen. Deze zijn opgesteld volgens de richtlijnen van het Voedingscentrum. Als een product voldoet aan die eisen, krijgt het een Vinkje en is het product een 'gezondere keuze' binnen de groep basisproducten of een 'bewuste keuze' binnen de groep voedingsmid delen die niet tot de basisvoeding behoren. Zo bevat een soep met een blauw Vinkje minder zout en calorieen dan soepen zonder Vinkje. Simone Hertzberger Nee, dat is geen garan- tie. Het gaat ook om het soort product en de hoeveelheid. Belangrijk is dat je gevarieerd en met de juiste producten kookt: wissel groenten, pasta/rijst/aardappelen (koolhydraten) en vlees/ vis/vegetarisch (eiwit) af. Gebruik daarnaast on- verzadigde vetten zoals olijf- of zonnebloemolie of bak en braad vloeibaar bij de bereiding. Als je eenzijdig of te grote hoeveelheden van een product eet, is dat niet gezond. Bijvoorbeeld dagelijks hetzelfde vlees of veel dezelfde saus, zelfs met een blauw Vinkje. Het is belangrijk dat je producten met een groen Vinkje (gezonde basisproducten) regelmatig op tafel zet.

Allerhande | 2012 | | pagina 103