1 Kan ik beter op calorieen letten of op de gehaltes vet en suiker? Zijn er smaakmakers die zout kunnen vervangen? Hoe kan ik cholesterol vriendelijk' koken? Hoe moet je groente bereiden om de vitamines te bewaren? Mevr. Smit P. Wessel Nico Ronde Nadia Baks allerhande 05-2012 Simone Hertzberger: 'Om je gewicht in de gaten te houden, kun je het best letten op de hoeveelheid calorieen. Het dagmenu van een volwassen vrouw mag gemiddeld 2.000 kilocalorieen bevatten, voor een man is dat 2.500. Je kunt het aantal calorieen verminderen door verzadigde vetten te vermijden. Die zitten vooral in vlees (vervang varkensvlees bijvoorbeeld door kip), (bak)boter, vette kaas, koek en zoutjes. Eet verder weinig suiker en let op 'verborgen' suikers (zoals in frisdrank). Op het etiket lees je of een product suiker bevat. Door te drinken krijg je makkelijker calorieen binnen dan doorte eten. Ook alcohol bevat veel calorieen.' Ico van Rheenen: 'Zout eten kan de bloed- druk verhogen en zo de kans op hart- en vaatziekten vergroten. Een prima alternatief voor keukenzout is mineraalzout (met veel minder natrium), zoals LoSalt. Verder kun je gerechten op smaak brengen met smaak makers als peper, knoflook en gedroogde of verse kruiden. Je kunt ook kleine hoeveelheden citroen en azijn aan je gerechten toevoegen: die halen net als zout de natuurlijke smaak van ingredienten naar boven. Ten slotte: gun jezelf de tijd om te wennen aan minder zout eten!' Simone Hertzberger: 'Bij een verhoogd cholesterolgehalte is het de kunst om vooral onverzadigde vetten te gebruiken bij het koken. Die zitten bijvoorbeeld in zachte margarine, olijfolie en andere plantaardige olie, maar ook in vette vis als zalm, makreel en forel. Avocado en verse noten zijn goede alternatieven als je niet van vis houdt. Verzadigde vetten zitten onder meer in vlees, vette kaas en room. Als je die veel eet, kan je cholesterolgehalte stijgen en daarmee verhoog je de kans op hart- en vaatziekten. Alternatieven zijn mager vlees, zoals kip, tartaar en biefstuk, 30+ kaas of kookroom light.' Erik Vorenkamp: Als je groente kookt, doe dat dan in zo min mogelijk water. Vitamines lossen erin op, dus hoe meer water je gebruikt en hoe langer je kookt, hoe meer vitamines verloren gaan. Wei kun je het kookwater eventueel gebruiken voor jus of voor een sausje, zodat je die vitamines toch binnen krijgt. Met roerbakken of grillen in de oven behoud je de meeste vitamines. Of kook soep van de groente: de opgeloste vitamines eet je dan vanzelf mee.'

Allerhande | 2012 | | pagina 97