trenddossier Pasta, rijst, couscous... de aardappel laat zich er niet door uit het veld slaan. Sterker nog, hij is terug van weggeweest en nu de absolute trendsetter! spectaculaire comeDacK Het waren de Spaanse ontdekkingsreizigers die de aardappel in de zesdende eeuvv vanuit Zuid-Amerika naar Europa brachten. Langzaamaan begon de aardappel aan zijn opniars. De Stengels en bessen van de aardappelplant kun je niet eten. Maar toen de boeren ontdekten dat de knollen wel eetbaar waren, werden ze enthousiast. In de achtdende eeuw werd de aardappel, vooral het Bintje, volksvoedsel numnier een en stootte daarmee de boon van zijn troon. Hij ging zelts mee op zee: vanwege het hoge vitamine C-gehalte moest hij scheurbuik voorkomen op lange scheepsreizen. De pieper werd onderdeel van de Nederlandse cultuur. Wie kent 'De aardappeleters' van Van Gogh niet? Anno 2012 maakt de aardappel een culinaire comeback. Albert Heijn stimuleert die opmars door een grotere diversiteit aan rassen aan te bieden. Van de culinaire Gourmandine tot de populaire Opperdoezer Ronde van eigen bodem. Ook Rene Redzepi, de veelgeprezen chefkok van restaurant Noma in Kopenhagen, is een belangrijke trendsetter: hij kookt alleen met regionale seizoensproducten en de aardappel past perfect in dat plaatje. Redzepi laat onbehandelde aardappelen (dus niet uit de winkel) twee jaar liggen, waardoor er nieuwe spruitjes uit groeien die naar hazelnoot blijken te smaken! Daamaast laten chefkoks als Jamie Oliver en Yotam Ottolenghi in hun boeken zien wat je met de inmiddels typisch Europese knol kunt doen. En dat heeft effect: waar we vroeger 95% van onze aardappelen in water kookten, kiezen we nu vaker voor grillen, kneuzen, stomen of poffen. Met de schil steeds vaker als eyecatcher.

Allerhande | 2012 | | pagina 130