093 t Welke producten zijn geschikt om in te vriezen en hoe lang kun je ze in de vriezer beware n? albert heijn Bespaar ik met invriezen en diep- vriesproducten? Ik heb toch ook stroomkosten van de diepvries? slim en voordelig in. Maar hoe voorkom ik dat ik twee dagen achter elkaar hetzelfde eet? Waarvoor dient een houdbaar- heidsdatum: veel producten kun je toch veel langer gebruiken? Piet de Wit Laura Boersma Marc Groot Isabel Veenstra Simone Hertzberger Er zijn veel producten die je kunt invriezen, maar er zijn wel een paar voorwaarden. Leg vlees, vis en kip meteen na aankoop in de vriezer. Dit geldt ook voor brood. Verse groenten hoef je niet in te vriezen: het aanbod van diepvriesgroenten is groot. Al deze producten kun je echter niet eindeloos in de vriezer houden. Om wat algemene voorbeelden te geven: brood kun je een maand in de diepvries bewaren, rauw gehakt een a twee maanden, vette vis twee maanden, kip negen maanden en diepvries groenten twaalf maanden. Ico van Rheenen Kijk eerst of er producten in de aanbieding zijn die je kunt invriezen. Gaat het om grote verpakkingen en gebruik je niet direct alles, vries de producten dan in kleine porties in. Je kunt de ingredienten na aankoop ook meteen verwerken in een recept. Maak een grote hoe- veelheid. Wat je dezelfde dag niet opeet, vries je in kleine porties in. Vooral soepen en stoofvlees- gerechten lenen zich daar goed voor. Maar je kunt restanten van gerechten ook verwerken in nieuwe recepten. Je eet bijvoorbeeld de ene dag goulash met rijst. Vervolgens vries je het restant van de goulash in. De rijst bewaar je in de koel- kast: daar kun je de dag erop nasi mee maken of opwarmen om bij een ander gerecht te eten. Simone Hertzberger Een diepvriezer is een van de grootste elektriciteitsverbruikers in huis. Toch kun je de kosten terugwinnen door aanbiedingen en seizoensproducten in te kopen om ze in te vriezen. Het is afhankelijk van veel zaken of dat helemaal opweegt tegen de stroomkosten. Kies allereerst een energiezuinig apparaat, met energielabel A++. Ontdooi je vriezer of koel- vriescombinatie regelmatig en schakel de vriezer uit als je hem een tijd niet gebruikt. Laat bereide gerechten afkoelen voordat je ze invriest. Zo voorkom je dat de vriezer onnodig opwarmt. En kies een niet te grote vriezer. Het is zonde van de aanschaf- en energiekosten als je een groot apparaat maar voor de helft vol maakt. Simone Hertzberger Hoe lang je een product kunt bewaren, ligt aan de tht-datum (ten minste houdbaar tot) en tgt-datum (te gebruiken tot) op de verpakking. Een tht-datum betekent dat de fabrikant t/m die datum een goede kwaliteit van het product garandeert. Voorwaarde is dat je het bewaarvoorschrift opvolgt. Na die datum kan bijv. chocolade wit uitslaan of honing kristalliseren, maar deze zijn dan niet bedor- ven. Een tgt-datum staat op zeer bederfelijke producten, zoals vers vlees, verse vis en voorgesneden groenten. Na de vermelde datum kun je ze beter niet meer gebruiken. De tgt-datum is dus wel een veiligheidsgrens. allerhande 01 -2012

Allerhande | 2012 | | pagina 93