wie?wat?wi n! lekker als aperitief lekker bj het voorafje Gert Zwitser ri> H verantwoordelijk voor wijn bij Albert Heijn allertiande 12-2011 Het aperitief is een verfijnde, frisse wijn die je drinkt voor het diner. Vaak past hij ook bij het voorgerecht. Fruitige, sprankelende wijn. Ook om te mixen met een scheutje vers vruchten- sap. Lekker bij toast met zalmsalade, biefstuk in slablad, en garnalen. Stormhoek Sparkling 5.99 Westkaap/Zuid-Afrika 'De juiste wijn bij een gerecht kiezen is voor veel mensen best een opgave.Je wilt, zeker bij het kerstdiner, een wijn die perfect combineert met de gerechten. Mijn rip: proef van tevoren. Bereid in de weken voor kerst alvast het voor- en hoofdgerecht. Probeer twee verschillende wijnen die allebei geschikt lijken en beoordeel welke daarvan het beste combineert met het gerecht. Hanteer bij je wijnkeuze een paar algemene uitgangspunten. Drink een lichte wijn voor een stevige ot voile wijn, en een witte wijn voor een rode wijn. Stem het niveau van de wijn af op het gerecht. Bij culinaire gerechten drink je een meer bijzondere wijn. Daardoor komen zowel het eten als de wijn beter tot hun recht. Bij een voorgerecht met zalm kun je kiezen voor sauvignon blanc of chardonnay. Bij een hoofdgerecht met entrecote of wild is een Bordeauxwijn een klassieker. Niet ldassiek, maar het proberen waard is een shiraz of een cabernet sauvignon uit Australie ot Chili. Proef het verschil en bepaal je voorkeur. Proost!' Lindemans Bin 25 Brut Cuvee 8.99 Zuidoost-Australie Het diner begin je met een licht en veelbelovend gerecht. Ook de wijn is verleidelijk, droog en niet zwaar. Frisse wijn met een lichtkruidige smaak waarin je appel kunt proeven. Lekker bij gerookte zalmforel, garnalen, salade met brie. Jacob's Creek Pinot Grigio 5.99 Zuidoost-Australie Droge, geurige wijn met de smaak van passievrucht en citrusfruit. Lekker bij sint-jakobsschelpen, kabeljauw en geitenkaassouffle. Flaxbourne Sauvignon Blanc 5.99 Marlborough/Nieuw-Zeeland Zachte droge wijn met de smaak van peer. Lekker bij gerookte makreel, zalm en kippenpoten. Adobe Organic Chardonnay 4.99 Casablanca Valley/Chili droog, fris fruitig droog, fris fruitig droog, fris& fruitig droog Droge, lichtkruidige, mousserende wijn met de smaak van appel en ananas. Lekker bij tortillacrackers met pompoen, bitterballen en oesters. Codorniu Cava 8.99 Penedfes/Spanje droog Frisdroge, mousserende wijn met tonen van rijpe perzik en citrus. Lekker bij gevulde sinaasappelkip, Hollandse garnalencocktail en blini's met zalm.

Allerhande | 2011 | | pagina 186