Hoe krijg ik met vier kookpitten en een oven al het kersteten tegelijkertijd warm? Het vlees voor kerst koop ik drie a vier dagen eerder. Bewaar ik dat het beste in de koel- kast of de vriezer? Welke vlees-, vis- of kipgerechten zijn even spectaculair als de traditionele gebraden rollade en kalkoen? Wat voor gerechten kan ik vooraf bereiden, zodat ik niet alles op het laatst hoef te doen? Marieke Terschuur Milo Peeters Kees Claassen Angela Buijs Erik Kieftenburg: 'Wat vlees betreft is het nu het seizoen van wild. Wild heeft een luxe uitstraling en is lekker mals en smaakvol. Ook is het reiatief eenvoudig te maken: een hertenbiefstuk of hazenrug bereid je op dezelfde manier als een gewone biefstuk. Heb je visliefhebbers aan tafel? Verras ze dan met vis die je op de huid gebakken hebt (zie pagina 030). Dat ziet er spectaculair uit! Kip geef je een feestelijk tintje met een zelfgemaakte saus als beurre blanc (botersaus), rodewijnsaus of romige champignonsaus. Kijk voor de recepten hiervan op ah.nl/allerhande. Ico van Rheenen: 'Je hoofdgerecht is altijd het uitgangspunt. Een kalkoen neemt bij de meeste ovens alle ruimte in beslag. Maak daarbij geen voor- en bijgerechten uit de oven, maar kies voor soep, een salade of gekookte groenten. Bij een rollade is het meestal mogelijk om er bijvoorbeeld een aardappelgerecht bij te zetten. Dat heeft geen invloed op de oventijd. Let er wel op dat de oventemperatuur voor beide gerechten gelijk is. Als je vlees of vis gaat bakken, is het handig om voor andere gerechten de oven te gebruiken. En: maak het jezelf makkelijk door ook koude gangen te serveren. Dan heb je meer ruimte op de kookpitten voor de warme gerechten.' Simone Hertzberger: Bewaar vlees bij voorkeur in de koelkast. Als je het drie a vier dagen van tevoren koopt, kun je ervan uitgaan dat het tot kerst goed blijft. Controleer voor de zekerheid wel op de verpakking de tgt-datum (ten minste gebruiken tot). Invriezen is voor enkele dagen niet nodig. Het levert bovendien extra planningswerk op. immers, bij grotere stukken vlees als kalkoen en rollade duurt het uren voordat ze goed ingevroren en weer ontdooid zijn. Houd er verder rekening mee dat kalkoen en rollade het beste resultaat geven als ze op kamertemperatuur zijn wanneer je begint met de bereiding.' Ico van Rheenen: 'Planning is het toverwoord Lees twee dagen van tevoren al je recepten Met sommige recepten, zoals dat voor een rollade, kun je al beginnen. En met sommige stappen in de receptuur ook: bij een hoofd gerecht als gebakken aardappelen kook je de aardappelen een dag van tevoren. Warme sauzen voor bij een hoofdgerecht maak je drie tot vier uur eerder. Bewaar ze tot serveren in een thermosfles. Verwarm de fles even voor met kokendheet water. Nagerechten kun je ook vooraf bereiden. Denk aan soesjes (zie het recept op pagina 176): daarvan kun je het deeg en de vulling zelfs twee dagen voor het kerstdiner al maken.' allerhande 12-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 135