099 Zout voorkomt aanbakken op een steengril, maar wat xe doen bij een zoutarm dieet? Kunje vlees en groente bij elkaar bakken op de steengril of gourmet- plaat? Is er een verschil in temperatuur, en daarmee in berei- dingswijze, tussen spiritusbranders en e ektrische fondue- of gourmetstellen? albert heijn Welke wijjn past goecibij gourmetvlees- soorten als kip, varkens- en rundvlees? M. Postma Kees Zwart N. Verhage Valerie Smit Ico van Rheenen: 'Dat kan zeker. Braad het vlees wel eerst even aan voordat je groenten toevoegt. Groenten laten namelijk vocht los, zodat het vlees kan gaan 'koken' en een minder knapperig korstje krijgt. Het is zeker een aanrader om ook voor groenten te kiezen; ze maken van steengrillen of gourmetten een kleurrijke, smaakvolle en volwaardige maaltijd.' Simone Hertzberger: 'Voor gebruik wat zout op de steen strooien voorkomt inderdaad dat vlees en vis vastplakken aan de warme steen. Als je een zoutarm dieet volgt kun je natuurlijk beter niet grillen met zout, ook niet met het mineraalzout LoSalt. Daarvan heb je namelijk behoorlijk veel nodig om aanbakken te voor- komen en dan krijg je alsnog te veel natrium binnen. Een oplossing is om geheel zonder (mineraal)zout te grillen. Let er dan wel op dat je het vlees of de vis zeer regelmatig keert om vastplakken te voorkomen.' Simone Hertzberger: Nee, er zijn geen grote temperatuurverschillen. Het enige verschil is dat de temperatuur van een spiritusbrander sneller te regelen is, door de vlam lager of hoger te draaien. Als een fondue- of gourmetstel al een thermostaat heeft, gaat het aanpassen van de tempe ratuur langzamer. Wat betreft het gezond bereiden van voedsel maakt het geen verschil of je een spiritusbrander of elektrisch fondue- of gourmetstel gebruikt.' Gert Zwitser: 'Bij een gevarieerde maaltijd als gourmet past een toegankelijke, middel- zware rode wijn die niet te krachtig van smaak is. Bijvoorbeeld een merlot uit de Languedoc, een Italiaanse sangiovese, een Spaanse tempranillo tinto of een Chileense carmenere. Schenk de wijn op ca. 14° C, dat verfrist de smaakpapillen tussen de verschillende vleessmaken door. Liever geen rood? Kies dan een stevige witte chardonnay uit Australie of Chili, of een voile, ronde rose van de cabernet sauvignon-druif.' allerhande 11 -2011

Allerhande | 2011 | | pagina 107