Kun je suiker in zoete gerechten altijd vervangen door zoetstof? 097 Hoe voorkom je dat cakes en schuimgebak instorten wanneer je ze uit de oven haalt? ,,„j,zoontje is allergisch voor eieren. Kan ik die vervangen door een ander ingredient? De bodem van mijn taarten met bladerdeeg blijft soms zompig. Hoe voorkom ik dat? albert heijn Petra Hubbers Mevr. van der Linden I. Salomons Marij Visser Ico van Rheenen: 'Suiker is niet een op een te vervangen. Bij cake en taart zorgt suiker niet alleen voor de zoete smaak, maar ook voor volume. Zoetstof geeft geen volume aan deeg. Toch kun je er een lekkere, luchtige cake of taart mee bakken. Klop daarvoor eerst de eiwitten stijf van de eieren die je voor het recept gebruikt en spatel deze door het deeg. De hoe- veelheid zoetstof die je nodig hebt, verschilt per product en is terug te vinden op de verpakking. Zoetstoffen die tegen verhitting kunnen en dus geschikt zijn om mee te bakken zijn: Canderel (poeder), Natrena Chef (vloeibaar), AH Zoetstof- poeder en Nevella Sweetener (poeder).' Simone Hertzberger: 'In gebak en taart wor- den eieren gebruikt als rijsmiddel. Je kunt 1 ei vervangen door 1 theelepel bakpoeder met 2 eetlepels vloeistof (melk of water). Het bak poeder moet namelijk een papje worden. Ook kun je 1 theelepel gist oplossen in 2 eetlepels warm water. Gebruik niet te veel bakpoeder: je gebak rijst wel beter, maar aan het einde van de baktijd zakt het deeg dan alsnog in. Omdat eieren niet alleen een rijsmiddel zijn maar ook smaak geven, kun je voor extra smaak wat vanille-suiker, vanille-essence of cacao toevoegen. Zonder eieren wordt het gebak overigens wel minder bruin van kleur.' Ico van Rheenen: 'Je kunt het best met koud deeg werken. Zet desnoods de met deeg beklede vorm eerst 20 minuten in de koelkast. Ook kun je de bodem eerst blind bakken of inprikken met een vork en bestrooien met paneermeel. Een te natte vulling maakt de bo dem zompig; leg de vulling eerst in een vergiet en laat het teveel aan vocht er uitlekken. Voeg de vulling pas vlak voor het bakken toe aan het deeg. Bak de taart in een voorverwarmde oven op matige temperatuur (170 °C). Zo voorkom je dat de bovenkant te snel bruin wordt en de bodem van de taart nog vochtig en niet gaar is. Zie ook het instructiefilmpje 'werken met bladerdeeg' op ah.nl/allerhande.' Ico van Rheenen: Als het deeg nog niet gaar is. zakt het baksel bij plotselinge afkoeling in. Dat is het geval als cake of schuimgebak op een te hoge temperatuur wordt gebakken. De buitenkant wordt dan heel snel gaar, terwijl het binnenste nog niet heeft kunnen garen. Een andere manier om instorten te voorko- men, is de ovendeur aan het einde van de bereidingstijd open te zetten en de oven uit te zetten. Laat het gebak zo nog enkele minuten in de oven staan en haal het er dan pas uit.' alleitiande 10-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 97