kokentegenjamie pia over jamies gehaktballetjes zweedse gehaktballetjes □s allerhande 10-2011 HOOFDGERECHT - 6 PERS. - 50 MIN. 1 UUR WACHTTIJD een hand gemengde verse kruiden, zoals dille, bladpeterselie of bieslook, grof gehakt 100 ml melk 600 g half-om-half gehakt 1 groot ei 75 g gedroogd broodkruim of paneermeel 1 tl gemalen piment zeezout en zwarte peper uit de molen olijfolie sap van citroen 300 ml rundvleesbouillon 1 el bloem 60 ml slagroom 1 potje vossenbessen-, veenbessen-, bramen- of zwartebessenjam (200 g), voor erbij 1 Houd een plukje van de kruiden apart en doe de rest met de melk, het gehakt, ei, paneermeel en gemalen piment in een kom. Doe er een flinke snuf zout en peper bij en kneed het gehakt met schone handen door elkaar. Verdeel het mengsel in tweeen en rol beide helften tot een worst. Snijd elke worst in 15 gelijke stukjes. Maakje handen vochtig, zodat je mooie, gladde balletjes krijgt. Leg ze op een ingevette bakplaat, dek ze at met vershoudfolie en zet ze 1 uur in de koelkast om ze op te laten stijven. 2 Zet de grootste pan die je hebt op matig vuur en doe er een scheut olijfolie in. Wacht tot de olie goed heet is en bak de balletjes 10 tot 15 min. random goudbruin, terwijl je ze at en toe omschept. 3 Schep de gehaktballetjes op een groot bord. Schep het grootste deel van het vet uit de pan en doe er het citroensap, een scheutje bouillon, de bloem, de slagroom, een voile eetlepel veenbessenjam of andere jam en een flinke snuf zout en peper in. Breng het mengsel aan de kook, draai het vuur laag en laat het inkoken totdat het een consistentie heeft die goed aan de gehaktballetjes hecht. Proef of de saus voldoende op smaak is en doe er eventueel nog een snufje zout en peper bij. Doe de gehaktballetjes terug in de pan en hussel ze door de saus. 4 Serveer de gehaktballetjes - 5 per persoon is voldoende - met de saus en een paar lepels van de opgewarmde jam erop. Ze gaan perfect samen met aardappelpuree, krokant gebakken aardappeltjes of zelfs rijst, maar persoonlijk vind ik ze het lekkerst IJamies gehaktballetjes vind ik lekker, maar ook wel wat eenvoudig. Ik miste iets knapperigs. Daarom heb ik pistachenoten toegevoegd: een goede aanvulling die niet te overheersend is. 2De balletjes van Jamie hebben vrij weinig saus. Ik heb meer saus gemaakt: van jam, net als Jamie, maar ook van vers fruit. De wat ruimere hoeveelheid slagroom maakt de saus zacht van smaak. 3De sterke smaak van de jam die Jamie voor de saus gebruikt is heerlijk, maar best zoet. Met rodewijnazijn heb ik de saus wat frisser gemaakt.

Allerhande | 2011 | | pagina 108