Hoe zorg ik dat harde broodjes en crackers knapperig blijven in mijn lunchtrommel? Ik neem brood mee naar mijn werk en wil dit graag de avond van tevoren smeren. Welk beleg is daarvoor geschikt en hoe bewaar ik mijn boterhammen? albert heijn Janneke Stokkermans Wat zijn verstandige lunchaltematieven voor de traditionele boterham met kaas voor mijn dochter van negen? Andrea de Bruin Johan Schoenmake] Van welke gerechten kan ik de restjes een dag later nog meenemen als lunch? En wat is minder geschikt? K. den Besten Ico van Rheenen: 'Eigenlijk is het beste advies: varieer zo veel mogelijk, dan krijgt je dochter voldoende vitamines en mineralen binnen. Maak boterhammen 'spannender' door er bijvoorbeeld een omelet tussen te doen, of ham met geraspte wortel. Je kunt ook eens een pannenkoek met plakjes appel of jam, een stukje hartige taart met groenten of een wrap met plakjes kipfilet en rauwkost in de lunch- trommel stoppen. Veel kinderen houden ook van krenten- en mueslibollen. Met een stuk fruit, rauwkostsalade, gedroogd fruit of plak ontbijt- koek erbij heeft je kind een gevarieerde lunch.' Simone Hertzberger: 'Harde broodjes kun je eigenlijk het best zo snel mogelijk na aankoop eten. Zeker in een vochtige omgeving en bij vochtig weer wordt de buitenkant vlug zacht en taai. Bewaren en meenemen kan, maar doe dit dan bij voorkeur in een papieren zak of de geperforeerde cellofaanzak waarin de broodjes in de winkel verpakt zijn. Zo blijven ze het knapperigst. Crackers kun je beter zonder lucht bewaren: verpak die apart in vershoudfolie of neem ze mee in de ongeopende verpakking waarin je ze gekocht hebt. Neem beleg voor harde broodjes en crackers bij voorkeur apart verpakt mee. En beleg ze pas vlak voor je gaat eten om zacht worden te voorkomen.' Simone Hertzberger: 'In de koelkast droogt brood snel uit. Besmeerd brood kun je daarom< het beste buiten de koelkast bewaren, in een plastic zakje of een broodtrommel. Houd je van een knapperige korst, bewaar het brood dan in een papieren zak. Kies dus beleg dat niet in de koelkast bewaard hoeft te worden. Kaas, pindakaas, jam en hagelslag zijn goede voorbeelden. Eet je liever vleeswaren, bewaar die dan apart in de koelkast en neem ze apart verpakt mee. Tip: neem bevroren brood. Als je dit de avond van tevoren besmeert en inpakt, is het de volgende dag nog lekker vers.' Simone Hertzberger: Je kunt best veel meenemen. Denk bijvoorbeeld aan een pasta- of huzarensalade, pannenkoeken of een stuk quiche, punt pizza of restje vlees. Gekookte groenten en aangemaakte salades zijn minder geschikt: die worden snel slap. Wil je rauwkost bewaren voor de volgende dag, houd de dressing dan apart. Behandel en be waar restjes met zorg, om een voedselinfectie te voorkomen. Houd als het even kan het eten dat je wilt bewaren meteen apart. Koel kliekjes binnen een uur af door ze in kleine porties te verdelen. Zet ze daarna afgedekt in de koelkast en eet ze binnen twee dagen op.' allerhiande 09-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 101