097 Wat betekent het Beter Leven kenmerk? Wat houdt het sterren- systeem precies in? Blijft het assortiment varkensvlees wel hetzelfde? Is Beter Leven varkensvlees duurder dan regulier vlees? En zo ja, waarom? I albert heijn Mevr. J. Jonkers Sharon van der Kamp J.P. Boogaerts Dhr. R. Mulder Erik Kieftenburg: 'Ja, dit vlees kost inderdaad wat meer dan varkensvlees uit de reguliere keten. Dit komt onder andere doordat varkens meer ruimte krijgen om te leven. Het aantal varkens per stal is minder groot dan bij varkensvlees uit de reguliere keten. Ook moeten er door de ruimere huisvesting vaak meer stallen bij de fokkers gebouwd worden. Albert Heijn doet er echter alles aan om in samenwerking met de hele keten de prijzen van het Beter Leven varkensvlees laag te houden. Eventuele prijsverhogingen zullen daarom zeer beperkt zijn.' Simone Hertzberger: 'Het Beter Leven kenmerk is een systeem van de Dierenbescherming dat veehouders stimuleert om dieren een beter leven te geven. Het systeem geeft maximaal drie sterren: hoe meer sterren, hoe diervriendelijker. De verschillen tussen de sterren zijn per diersoort specifiek. Een varken heeft andere welzijnseisen en -problemen dan een kip. De sterren pakken de grootste problemen per diersoort aan. Onafhankelijke controleurs gaan voortdurend na of aan de eisen voor de leefomstandigheden wordt voldaan. Ook de kwaliteitsmanagers van Albert Heijn onderhouden nauw contact met de bedrijven die het vlees leveren en zijn altijd op de hoogte van de uitkomst van de controles.' Frank Dales: 'Hoe diervriendelijker de leefom standigheden, hoe meer sterren het vlees krijgt. Zo leven Beter Leven varkens met 1 ster binnen, maar hebben ze speelmateriaal en meer ruimte dan in de reguliere varkenshouderij. Bij varkens met 2 sterren mogen de vrouwelijke varkens het hele jaar naar buiten. Daar kunnen ze wroeten en modderbaden nemen. De overige varkens worden op stro gehouden, met een overdekte uitloop van 1 m2 per dier naar buiten. De varkens krijgen speelmateriaal. Varkens met 3 sterren hebben drie keer zo veel ruimte als in de reguliere varkenshouderij en een deels overdekte uitloop naar buiten. Daarnaast krijgen ze biologisch voer. Kijk op www.beterieven.dierenbescherming.nl.' Erik Kieftenburg: Ja, het assortiment varkensvlees blijft onveranderd. Wel zal Albert Heijn steeds meer soorten varkensvlees en varkensvleesproducten aanbieden met het Beter Leven kenmerk.' allertiande 08-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 97