103 albert heijn Champignons worden na een paar dagen in de koelkast een beetje bruin. Hoe komt dit? Waarom zit de komkommer van Albert Heijn in plasticfolie? Kun je een gerecht waar spinazie in zit in de diepvries bewaren en op- nieuw verwarmen? groentebewaartabel Anna van Tuijl C. Bijl Simone Maatsman VOOKkOM UiTDRO^EN: BEW/Mk EEN kkO? SLA IN EEN OPEN PLASTic ZAk IN DE kOELkAST Ico van Rheenen: De bruine plekjes op champignons zijn afkomstig van een enzym. Dat enzym zit overal in de champignons, maar alleen op de plekken waar de champignon beschadigd raakt, wordt het enzym actief. Het reageert dan met de zuurstof in de lucht en er ontstaat een bruin vlekje. Let er dus op dat je de champignons tijdens vervoer en bewaren niet beschadigt. Een enkel vlekje heeft geen invloed op de smaak, je kunt de champignon dus gewoon nog eten.' Erik Vorenkamp: 'Het folie zorgt ervoor dat de komkommer niet uitdroogt. Ook gaat door het inpakken in folie de komkommer minder snel schimmelen, Komkommer met folie is dus langer houdbaar dan een komkommer zonder folie. Sinds een jaar zetten we daarom op de komkommers de tekst 'vershoudfolie'. We gaan dit binnenkort ook doen bij andere producten waarbij de houdbaarheid langer is als gevolg van het verpakken in folie.' Simone Hertzberger: 'Dat kun je prima doen. Jarenlang is het afgeraden om restjes nitraatrijke groenten als spinazie te bewaren en weer op te warmen. Maar dat advies is inmiddels achter- haald. Het is nu duidelijk dat er geen schadelijke stoffen ontstaan. Koel het gerecht met spinazie wel snel af, bijvoorbeeld in (ijs)koud water, om het ontstaan van ziekteverwekkers te voor- komen. Vries het daarna in (-18° C). Zo blijft het 3 maanden houdbaar. Wil je het gerecht gaan eten? Laat het dan in de koelkast ontdooien, zodat de temperatuur niet te snel oploopt (ook met oog op eventuele ziekteverwekkers).' groenten bewaren koelkast (max. 7°C) koel en donker bijzonderheden broccoli, wortelen 3-5 dagen broccoli eventueel afdekken met vershoudfolie sperziebonen 3 daqen in de groentela, niet te koud sla, andijvie, spinazie (bladqroente) 2 daqen bewaar aan de krop tomaten, komkommer 11/2 week tomaten behouden meer smaak buiten de koelkast witlof, bloemkool 7-10 daqen aubergines, courgettes, paprika, winterwortel 5-7 dagen voorgesneden groente 1 dag eenmaal aangebroken is voor- qesneden qroente 1 daq houdbaar peulties en suqar snaps 2-3 daqen witte kool en rodekool 11/2 week verwijder de buitenste slap qeworden koolbladeren spitskool en Chinese kool 4-6 dagen geef slappe kool een opkikker door even in ijskoud water te laten staan champignons 2-3 dagen allertiande 05-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 103