089 albert heijn Is er verschll tussen vlees in de oven braden of bakken in de pan? Hoe kan ik controleren of een vlees-, kip- of visgerecht van binnen gaar is? Waarom moeten sommige gerechten in het midden van de oven en andere juist boven- of onderin? Mag je de ovendeur tijdens het bakproces openen? Gerrie van de Broek Anton van Wiersum Ellen Scheepman N. Oudenkerk Simone Hertzberger: Braden in de oven gaat langzamer. Dit komt doordat je braadt bij een temperatuur van 150-250 °C en het een 'droog' proces is. Bakken gaat sneller omdat het vlees veel meer direct contact heeft met het vet in de pan en er daardoor een grotere warmteoverdracht plaatsvindt. Gebraden vlees is wat malser, maar qua voedingsstof- fen in het vlees maakt het niet uit of je braadt of bakt. Bovendien heb je zowei in de oven als in de pan vet (boter, margarine of olie) nodig om het vlees te bereiden. Hoewel je in de oven ook een braadzak kunt gebruiken en daardoor kunt volstaan met minder vet.' Erik Kieftenburg: 'Je kunt controleren of een gerecht gaar is door het uit de oven te nemen en het op het dikste stuk in te snijden. Varkens- vlees en kip moeten wit zijn van binnen, vis mag niet meer glazig zijn en de kleur van rundvlees is afhankelijk van de gewenste roodheid. Nog beter kun je de gaarheid controleren met een oventhermometer met steekpen. Bij vlees steek je deze in de dikste plek, bij kip of vis in het midden of tot op het bot/de graat. Zo meet je de 'kerntemperatuur' die de gaarheid aangeeft. Varkensvlees is gaar bij een temperatuur rond de 65 °C. Rundvlees, afhankelijk van de ge wenste roodheid, tussen 40 °C (rood) en 70 °C (doorbakken). Kip bij 75 °C en vis bij 70 °C.' Ico van Rheenen: 'In een gewone oven zorgt de stralingswarmte vanaf de ovenwanden voor het garingsproces. Bij gerechten die moeten rijzen is vooral onderwarmte nodig; denk aan cake, brood of souffle. Deze gerechten piaats je dus laag in de oven. Gerechten die een bruine korst moeten krijgen (gratineren), hebben vooral bovenwarmte nodig en piaats je hoog in de oven. Alle andere gerechten zet je in het mid den van de oven. Bij een heteluchtoven is het in de hele oven even warm. Bij veel hetelucht- ovens is het daarom mogelijk om extra onder- of bovenwarmte in te stellen als dat nodig is, voor bijvoorbeeld een souffle of een gratin.' Ico van Rheenen: Dat ligt helemaal aan het soort gerecht dat je bereidt. Bij een gerecht dat moet rijzen, zoais een cake, een brood of een souffle, mag je de ovendeur niet openen. Bij andere gerechten maakt het niet zoveel uit. Het is echter aan te raden de ovendeur niet te vaak en zo kort mogelijk te openen. Elke keer als je de oven opent, komt er koude lucht binnen en daalt de oventemperatuur. Dat komt gerechten niet ten goede, de bereidingstijd wordt langer en bovendien is het niet energiezuinig.' allerhande 02-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 89