proethetseizoen ah.nl/allerhande lof schoonmaken bewaartip Je kunt witlof ongeveer een week bewaren in de koelkast JAAWJjkS ETEN NEPERLANPEPS 3.2 (ciLO WiT PERPERSOON. BELQEN MAAR UeFsr 7 Ulo; Teun Nijkamp 4 ga op bezoek bij onze leverancier: witlof van Verwijder de lelijke buitenste bladeren en snijd een plakje van de stronk. Snijd de kegelvormige harde kern weg. Maak je er salade van? Besprenkel witlof dan meteen na het snijden met citroensap om verkleuring te voorkomen. Teun Nijkamp is sinds 2000 bedrijfsleider bij Hameno in Friesland, widofleverancier van Albert Heijn.'Het is geen familiebedrijf, maar zo voelt het wel. Mijn vrouw en zoon werken hier ook.' Witlof groeit in twee fases. Eerst van zaadje tot wortel - ook wel pen genoemd - en dan tot widof. Oorspronkelijk is het een echte wintergroente, tegenwoordig wordt witlof het jaar rond geteeld.Wel komen de pennen van oktober tot december bij Hameno binnen en worden ze vanaf de winter verder verwerkt. 'Voor het verbouwen van de pennen werken wij nauw samen met diverse boeren. Zij telen en rooien de pennen voor ons op percelen in de Noordoostpolder, op de Zuid-Hollandse eilanden en in Belgie.' Na binnenkomst worden de pennen direct in de koelcel in een 'winterslaap' gebracht. Hierdoor blijven ze een lange periode goed. 'Uiteindelijk zetten wij ze in bakken en laten we ze in 21 dagen uitgroeien tot widof. In een donkere ruimte, zodat de stronken hun witgele kleur en hun smaak behouden. Licht maakt het widof namelijk groen en bitter. Hoe de groente groeit, is een reactie op hoe de pennen het hebben gehad op het land. Groeiden ze bijvoorbeeld rustig of is het een natte zomer geweest, dan houden we daar rekening mee. Buiten is de natuur de baas. Maar hier binnen hebben wij het voor het zeggen. Met resultaat!' I allerhande 02-2011

Allerhande | 2011 | | pagina 14