087 Ik houd vaak pastasaus over. Kan ik die saus beter invriezen in plastic bakjes of in plastic zakjes? albert heijn Hoe lang kan ik een geopend pak rijst of pasta bewaren? Ik eet zeker tweemaal per week kip. Op welke manier kan ik het best kipfilet en hele kip bewaren? Hoe lang en op welke manier kan ik prosecco, cava of champagne bewaren? Margot Zevenhuizen G. Schoonderbeek Alexander Bleeker M. van Gool Simone Hertzberger: 'Diepvrieszakjes en bakjes zijn daarvoor beide geschikt. Sluit ze wel goed af. Koel pastasaus die je wilt invriezen direct na bereiden snel af door de saus in een bak met ijskoud water te zetten of in kleine por- ties te verdelen. Doe de afgekoelde saus in een bak of zak, sluit goed af en vermeld de datum erop. Je kunt de saus maximaal drie maanden in de diepvries (maximaal -18° C) bewaren.' Simone Hertzberger: 'Rijst of pasta in een geopend pak kun je ongeveer een jaar bewaren vanaf het moment dat je het pak hebt geopend. Bewaar de rijst en pasta wel op een afgesloten en droge plaats, zoals een voorraadkast. De houdbaarheidsdatum op het pak geeft aan tot welke datum het ongeopende pak tenminste houdbaar is. De fabrikant garandeert de kwaliteit tot die datum (mits de verpakking niet is geopend).' Erik Kieftenburg: 'Zolang de verpakking dicht is, geldt de houdbaarheidsdatum op de verpakking. Als de verpakking open is, kun je rauwe kip en kipfilet twee dagen in een goed afgesloten plastic bakje in de koelkast bewaren bij een temperatuur van maximaal 7 °C; de optimale temperatuur is 4 °C. Je kunt een hele kip en kipfilet ook invriezen. In een diepvries met een temperatuur van maximaal -18 °C kun je ze drie maanden bewaren.' Gert Zwitser: 'Mousserende wijnen kun je het best binnen een jaar na aanschaf drinken. Je bewaart de wijn op dezelfde manier als andere wijn: op een donkere, tochtvrije en koele plek (10-13 °C) die gelijkmatig van temperatuur is (zie voor meer informatie elders op deze pagina). Is de fles eenmaal open, dan kun je mousserende wijn niet goed bewaren. Zelfs als je de fles afsluit met een vacuumpomp zullen de bubbels langzaam uit de fles verdwijnen.' allerhande 01 -2011

Allerhande | 2011 | | pagina 87