121 a schotel ah.nl/allerhande ah.nl/allerhande kool over? kook de bladeren j en vul ze met qekruid gehakt of rijst voor elke dag ga op bezoek bij onze leverancier: ga naar thuiskoks aan de kook op en doe mee aan deze rubriek! In het Noord-Hollandse Zuid-Scharwoude, in de gemeente Langedijk, is de zuurkool- leverancier van Albert Heijn gevestigd. 'Langedijk wordt wel de koolschuur van Europa genoemd', vertelt Gerrie Groot. Hij is verkoopleider bij de firma G. Kramer Zonen. Het bedrijf bestaat sinds 1890. 'Vroeger kwamen vrouwen uit de buurt vaak langs voor een pannetje zuurkool. De fabriek is echt een begrip. Een personeelslid is hier al vanaf 1924 in dienst. Hij is bijna 100, nraar komt nog graag klusjes doen, zoals het opruimen van de koolbladeren.' Aan de basis van zuurkool staat witte kool. Na het verwijderen van de buitenste bladeren en het hart wordt de kool fijn- gesneden en bestrooid met wat zout. Zo wordt het vocht aan de kool onttrokken. Dan gaat de kool in grote luchtdichte voorraadputten, waar hij gist tot zuurkool. Dit duurt tien dagen tot zes weken, afhankelijk van het jaargetijde, de omgevings- temperatuur en de hardheid van de kool. Gerrie: 'Voor elk seizoen is er een ander type witte kool.' De verkoopleider neemt elke dag een hap zuurkool.'Om te proeven, maar ook omdat zuurkool een bron is van vitamine C. Sommige mensen spoelen de kool af. Zonde. want zo verlies je de smaak en verdwijnen veel voedingsstoffen.' ...verzuurt wel. Witte kool wordt schoon- gemaakt, dun gesneden en gaat in laagjes in een voorraadpot. Tussen de laagjes gaan zout en eventueel smaakmakers als zwarte peperkorrels of jeneverbessen. Dan gaat de pot dicht en mag de kool tien dagen tot zes weken rijpen. In die periode verandert de zoute smaak in zuur en krijg je zuurkool. MET MOSTERDAARDAPPELEN PAGINA 123 allertiande 01 -2011

Allerhande | 2011 | | pagina 121