139 A Kun je gerechten van tevoren berei- den, invriezen en op de dag zelf opwarmen? Hoe lang sta ik in de keuken als ik voor 12 men- sen kook? Hoe lang van tevoren kan ik groente en vlees kopen die ik voor het kerstdiner wil gebruiken? albert heijn Hoe krijg ik alle gangen op tijd (en warm!) op tafel? Karin Nijboer N. van Reeuwijk Mevr. B. Schmidt Sanne Driessen Ico van Rheenen: 'Hoe meer gangen je kookt, hoe langer je in de keuken staat. Reken voor een driegangenmenu zeker op twee tot drie uur. Gerechten die je kunt voorbereiden, zoals soepen, gratins, sauzen en ovengerechten, vragen vlak voor het diner alleen wat afwerking. Wil je minder lang in de keuken staan, vraag dan je gasten om een gerecht mee te nemen, of verdeei de menugangen. Je kunt ook kiezen voor de kant-en-klare kerstgerechten uit het AH speciaal voor december- assortiment. Daarmee kun je het diner eenvoudig met een gang uitbreiden.' Simone Hertzberger: 'Bij veel gerechten, zoals soepen, aardappelgratins, quiches en ovenschotels, is dit inderdaad mogelijk. Koel de gerechten na bereiding snel af door ze in een bak met koud water te zetten. Verpak ze in diepvriesdozen of -zakken en vries ze in. Zet ze de avond voor serveren in de koelkast en laat ze ontdooien. Verwarm de gerechten zoals aangegeven in het recept. Sauzen en gerechten met alleen groente, zoals gekookte boontjes of broccoli, kun je beter niet invriezen. Gebonden sauzen kunnen minder egaal worden en gaan schiften. Groenten verliezen door invriezen hun knapperigheid.' Simone Hertzberger: Veel vlees en vis kun je goed invriezen; controleer wel op de verpakking of dat inderdaad zo is. Laat het de dag voor bereiding in de koelkast ontdooien. Koop verse groenten zo kort mogelijk voor kerst. Bladgroenten zoals spinazie, andijvie en sla blijven twee dagen goed in de koelkast, vaste groenten zoals sperziebonen en broccoli kun je drie tot vijf dagen bewaren. Vruchtgroenten zoals aubergine, courgette en paprika zijn een week houdbaar, tomaten en komkommers twee weken. Leg ze op een koele en donkere plek buiten de koelkast. Koop je voorgesneden groenten of schoongemaakte sla, kijk dan op de verpakking naar de houdbaarheidsdatum.' Ico van Rheenen: Bij een kerstdiner is het maken van een planning een aanrader. Noteer alle gerechten, de tijd die het kost om ze voor te bereiden en de geschatte tijd voor opwarmen of afwerken. Zet de gerechten per gang bij elkaar. Tussendoor even wachten is voor de meeste gasten geen probleem. Jij kunt dan de volgende gang afmaken. Het is handig om de borden of schalen voor te verwarmen. Dit kan in de oven op 50-75°C of in een bak met heet water. Mogen de borden in de magnetron? Spoel ze dan af met water en zet ze op elkaar in de magnetron. Voor vier borden is een minuut op vol vermogen voldoende.' allerfiande 12-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 139