op "t droge weetje onze leverancier in e°R£»pa z<jn ve Warmolt Boer Maak paddenstoelen schoon zonder water. Gebruik keukenpapier of een speciaal borsteltje, dan gaan ze droog de pan in en behouden ze hun smaak. Dolr^Ef^ DE CHAAAPiqNON-ETER^: 2.3 k'EO PEKPEKSOOIV PEP. J A AM paddenstoelen van allerhande 10-2010 Paddenstoelen telen zit in de genen van Warmolt Boer van Agarica in Hoogeveen, paddenstoelenleverancier van Albert Heijn. 'Mijn vader kweekte hier 35 jaar geleden al champignons. Nn heb ik bet stokje van hem overgenomen. Hij leerdc me dat je bij het telen van paddenstoelen veel geduld moet hebben en vooral goed moet observeren. "Kiek dan, kiek dan!", riep hij altijd.' Sinds 20 jaar teelt Agarica ook kastanjechampignons. De paddenstoelen liggen rijendik in donkere, vochtige kweekcellen. Warmolt controleert een paar keer per dag de luchtvochtigheid en de temperatuur in de cellen. Ook ruikt. proeft en voelt hij hoe het met de groei van de paddenstoelen gaat. 'Paddenstoelen telen is een ambachtelijk vak. Het plukken gebeurt nog steeds handmatig, met een draaiende beweging, zodat de champignon niet beschadigt.' Warmolt neemt regel- marig zijn eigen paddenstoelen mee naar huis. 'Champignons hebben die fluwelen, aardse smaak. Kastanjechampignons zijn net iets pittiger. Het mooie is dat beide soorten zich in elke keuken thuis voelen. Of je nu vlees, vis, pasta of salades maakt, ze passen edit overal bij.' Champignons worden gekweekt op speciaal samengestelde compost. Oesterzwammen zijn minder kieskeurig en kunnen gekweekt worden op stro, houtsnippers of boomschors. In het wild groeit deze paddenstoelsoort ook tegen boomstammen op. De oesterzwam houdt het meest van de beukenboom.

Allerhande | 2010 | | pagina 40