n! m desommelier 'appellation contrdlee', ofwel garantie van herkomst voor franse wijn, bestaat ook voor kaas! van alle wijn Erik Kieftenburg Ralph Kappe t D'E we IN NBbERLAND DfUNkEN kOMT UIT FMNMMjk verantwoordelijk voor kaas bij Albert Heijn wijn-bij-kaas-tips van 'Een kaasplateau eten we in Nederland graag als borrelhapje of dessert. Een goede plank bestaat uit verschillende soorten kaas. Het is het lekkerst om op te bouwen van mild naar pittig. Houd je van neutrale, niet al te uitgesproken kazen, kies dan voor een plank met bijvoorbeeld roombrie, port salut en de zachte blauwaderkaas rochebaron. Liefhebbers van pittig kunnen een combi- natie maken van bijvoorbeeld een rijpe camembert d'isigny, geurige gres des vosges en pikante roquefort. Geef er stokbrood of crackers bij. Experimenteer ook eens met iets zoets ernaast, bijvoorbeeld muskaat- druiven, gedroogde vijgen of compote. Temperatuur is belangrijk voor de smaak van de kaas. Die komt het best tot zijn recht op kamertemperatuur. Haal kaas daarom een uur voor gebruik uit de koelkast.' wie.' 36% 'Voor de ideale wijn-kaas-combinatie moet je je eigenlijk beperken tot een kaas, of tot een paar kazen die qua smaak op elkaar lijken,' zegt Ralph Kappe (32), sommelier bij restaurant De Karpendonkse Hoeve in Eindhoven. 'Kies bijvoorbeeld drie verschillende wittekorst- of blauwaderkazen. Bij romige wittekorstkazen, zoals brie, passen ronde, voile witte wijnen. Denk aan een pinot blanc. Ook hchte, fruitige rode wijnen als pinot noir uit de Bourgogne passen hier goed bij. De uitgesproken smaak van rodekorstkaas, zoals vacherin mont d'or, vraagt om een aromatische wijn als pinot gris. Blauwaderkazen, zoals roquefort, zijn pittig en behoorlijk zout. Rode, soepele wijnen van bijvoorbeeld de merlotdruif passen daar goed bij, maar zelf geef ik de voorkeur aan zoete wijnen als sauternes en port. Deze vormen een lekker contrast met de kaas. Bij een plateau met totaal verschillende kazen heb je een allemans- vriend nodig. Een veilige en goede keus is een port rose of een voile, ronde. frisfruitige chardonnay.Wat echt niet bij kaas past? Houtgelagerde, tanninerijke (=stroeve) rode wijn. Het smeuige en vette van de kaas maakt de wijn stroever en sorns zelfi bitter.' allerhande 10-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 132