103 In Frankrijk eet men vaak kaas na de maaltijd. Waarom? Hoe kan ik Franse kaas het best bewaren? Van welke kazen kun je de korst eten? Waarom is de ene kaas zacht en de andere hard? albert heijn A. Stroomans Lydia Rooijakkers Dhr. Hoek Nicolette Duchamp Ico van Rheenen: 'Waarschijnlijk is deze Franse gewoonte ontstaan om de wijn van het hoofdgerecht op te maken. Het is in de Franse cuituur verweven om langer na te tafelen dan wij gewend zijn. In kaas zitten bovendien B-vitamines. Deze vitamines helpen om voedsel te verteren en er energie uit te halen. Dat kan ook een reden zijn om de maaltijd at te sluiten met kaas.' Simone Hertzberger: Bewaar de kaas in de koelkast (bijvoorbeeld in de groentelade, niet warmer dan 7 °C), maar wel in de verpakking om uitdroging te verkomen. Harde kaassoorten, zoals gruyere en emmentaler, blijven dan ongeveer 2 weken goed. Zachte kaas, zoals brie en camembert, bederft sneller en is na opening van de verpakking ongeveer 4 dagen houdbaar. Je herkent bedorven harde kaas aan de schimmel die zich over de gehele kaas verspreidt, en bedorven zachte schimmelkaas aan een ammoniakgeur die langzaam ontstaat.' Erik Kieftenburg: 'Van de meeste zachte kazen kun je de korst eten. Denk aan witte- korstkazen, zoals brie en camembert. Ook van blauwaderkazen mag de korst worden gegeten. De korst van de meeste halfharde en harde kaassoorten en van rodekorstkazen is niet eet- baar. Tijdens de rijping wordt de kaas hard aan de buitenkant en zo wordt de korst gevormd. Deze korst is niet giftig, maar leerachtig en niet lekker van smaak. Van een kaas met een plastic laagje kun je de korst ook niet eten. Dit laagje, de zogenaamde coating, beschermt de kaas tegen schimmels, bacterien en uitdroging.' Erik Kieftenburg: Dat hangt van het productie proces en de rijping at. De hoeveelheid vocht en droge stof in kaas bepaalt de hardheid van de kaas. Bij zachte kaas wordt bij de bereiding meer vocht gebruikt dan bij hardere soorten. Ook de hoeveelheid zout is van invloed. Bij zachte, vochtige kaas wordt maar weinig zout gebruikt. Hoe meer zout, hoe droger en harder de kaas wordt. Verse kaas (bijvoorbeeld hiit- tenkase en cream cheese) heeft het hoogste vochtgehalte. Daarna volgen aflopend de zachte kaassoorten (zoals brie en camembert), halfhar de kaassoorten (Reblochon of Goudse) en harde kaassoorten (Comte of Parmezaanse kaas).' allei+iande 10-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 103