Voor mijn zoontje van 6 maanden wil ik graag groentehapjes maken. Welke berei- dingswijze kan ik het best aanhouden? Waarom is roerbakken in een wok gezonder dan bakken in een koekenpan? We hebben net een frituurpan aangeschaft. Wat is de beste manier om te frituren? Ik wil mijn groenten graag stomen. Kan dit alleen met een speciaal st oommandj e? Karin Dorenbos Thea Ruiters Carolien van der Burg Simone van Vught allerhande 09-2010 Simone Herzberger: Bij roerbakken heb je minder vet nodig en zijn gerechten sneller klaar waardoor er minder vitamineverlies optreedt. Een wok (met of zonder antiaanbaklaag) is ge- maakt van materiaal dat goed heet kan worden. Door voortdurend te roeren, komt er steeds een ander deel van het gerecht in aanraking met het heetste deel van de wok (het midden van de bodem) en de olie. Als je (roer)bakt in een koe kenpan met een groter bodemoppervlak, heb je wat meer olie nodig. Dat scheelt calorieen. Bovendien wordt een koekenpan minder heet, waardoor het langer duurt voor het gerecht gaar is. Als gevolg daarvan kunnen vitamines verloren gaan.' Ico van Rheenen: 'Kook groente gaar en pureer het. Koken maakt de groente zacht, waardoor je kind het gemakkelijker kan eten en verteren. Gebruik geen zout en geef in het begin alleen groente met een zachte smaak: bloem- kool, broccoli, wortel en courgette. Geef je kind vanaf 6 maanden niet vaker dan 2 keer per week nitraatrijke groenten (bietjes, spinazie, andijvie, sla, paksoi en venkel). Meestal kun je vanaf 8-10 maanden hapjes steeds graver maken. Vraag het consultatiebureau of de huisarts om uitgebreide informatie over (vaste) voeding voor je kind, of kijk op www.voedingscentrum.nl.' Ico van Rheenen: 'Verwarm frituurvet tot maxi- maal 175 °C. Kies bij voorkeur voor vloeibaar frituurvet of olie, deze bevatten meer onverza- digde vetten dan vast frituurvet. Laat gefrituurde producten voor het serveren eerst uitlekken in een vergiet bedekt met keukenpapier. Vul de friteuse nooit bij; het nieuwe frituurvet veroudert daardoor veel sneller. Ververs dus altijd al het vet, het liefst na 5 tot 7 keer frituren, Vervang het vet ook als het sterk ruikt of smaakt, donker kleurt, walmt, blijft schuimen, stroperig wordt of als het onder het minimumniveau (zichtbaar aan de bin- nenkant van de frituurpan) komt.' Bas Hauwert: 'Stomen kan op veel manieren. Handig is om een metalen zeef of vergiet boven in een pan met kokend water of bouillon te hangen, aan een handvat of haakje. Of je gebruikt stoommandjes, stapelbare bamboemandjes of een echte stoompan: twee stapelbare pannen waarvan de bovenste een bodem met gaatjes heeft, Ook zijn er metalen mandjes die je tot verschillende maten kunt uit- vouwen. Dek de pan tijdens het stomen af met een goed passende deksel. anders ontsnapt de stoom en duurt het veel langer voordat het eten gaar is.'

Allerhande | 2010 | | pagina 103