surf- en turfspiesjes Bill Granger tv-kok en restauranteigenaar H 'Surf turf kwam ooit voort nit weer- barstigheid. De bedenkers van het originele gerecht waren het veilige koken en de saaie smaakcombinaties even beu. Het was een uitspatting, een vorm van decadentie. Gek is het dus niet dat surf turf juist nu een comeback maakt. De afgelopen jaren zagje, waar ook ter wereld. dat mensen vooral bezig waren ont de wortels van hun eigen, nationale eten te herontdekken. Eten uit de achtertuin. traditioneel, eenvoudig. Bekende kost. Logisch misschien, in tijden van crisis en angst voor de onbekende nabije toekomst. Maar je nterkt nu dat er weer meer ruimte is voor avontuur. Er worden nieuwe wegen ingeslagen, nieuwe smaken geprobeerd, verrassende combinaties gemaakt. In Australie is surf turf een bijna net zo gewone conibinarie als fish chips in Groot-Brittannie. Het herinnert me aan het eind van de jaren 70. begin jaren 80, toen je in elke pub steak met garnalen kon bestellen. Dat was zo'n periode waarin er op Ios werd geexperimenteerd in de Australische keuken. Het paste in de tijdsgeest."Onze" keuken staat bekend als vooruitstrevend, als een waarin alles kan en mag. Niets is te gek. Ook surf turf niet.' HOOFDGERECHT - 4 PERS. - 30 MIN. 20 reuzengarnalen klein (ongepeld, zak 500 g, diepvries), ontdooid 1/2 verse ananas, schoongemaakt 4 el vers basilicum, blad fijngesneden 1 zakje bosui (3 stuks), fijngesneden 4 el olijfolie extra vierge 250 g varkenshaas (AH puur&eerlijk scharrel) 2 rode uien, elk in 6 parten 8 satestokjes, minstens 30 min. geweekt in water grillpan 1 Pel de garnalen en rijg ze per 5 stuks op 4 sate stokjes. 2 Snijd de ananas in zeer kleine blokjes. Meng met het basilicum, de bosui, 2 el olie en peper en zout naar smaak. Laat ca. 15 min. staan. 3 Snijd ondertussen het vlees in 8 gelijke stukken en snijd die doormidden. Rijg op elk van de resterende satestokjes steeds om en om 4 stukken vlees en 3 parten ui. Bestrijk met de rest van de olie en bestrooi met peper en zout. Verhit de grillpan en gril de vleesspiesjes random in ca. 8 min. goudbruin en gaar. Gril de garnalenspiesjes in dezelfde pan in ca. 5 min. gaar. Leg op elk bord een vleesspies en een garnalenspies. Serveer met het ananas- mengsel. Lekker met pasta en botersla. Ga naar ah.nl/allerhande voor het instructiefilmpje ananas snijden. Bevat p.p. 325 kcal 29 g eiwit 18 g vet 11 g koolhydraten Prijs p.p. 4.50 allerhande 07-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 78