013 rood hart bewaak de zoete smaak ah.nl/allerhande ah.nl/allerhande van het seizoen volgens de legende word je verliefd op degene met wie je een hartvormige aardbei doormidden breekt ga op bezoek bij onze leverancier: aardbeienteler Thwan van Gennip ga naar thuiskoks aan de kook op en doe mee aan deze rubriek! allerhande 06-2010 Was aardbeien voor gebruik voorzichtig onder koud stromend water. Haal dan pas het kroontje eraf, anders zuigen ze zich vol water en verliezen ze hun zoete smaak. Ik ben zo trots op mijn aardbeien. Prachtig om te zien hoe die plantjes groeien. Mijn vader teelde al aardbeien, ik ben er echt mee opgegroeid." Thwan levert al jaren aardbeien aan Albert Heijn. 'Al mijn aardbeien gaan naar Albert Heijn. We hebben een goede samenwerking doordat AH, net zoals ik, naar kwaliteit streeft. De piek in het Hollandse seizoen is van mei tot en met September. Dan is het bij ons topdrukte en werken we zeven dagen in de week.Tijdens het plukken eet ik zelf graag een paar aardbeien. Heerlijk vind ik ze! Ik eet ze het liefst op een sneetje brood met wat suiker.' De temperatuur speelt een grote rol in het telen volgens Thwan.'Hoe frisser het is, hoe langzamer een aardbei groeit.Vroeg in het seizoen doet de vrucht er tien weken over, in juli maar zeven.' Voor de smaak maakt dat geen verschil. 'Al onze aardbeien zijn lekker sappig en zoet.' Thwan plukt ze alleen als ze mooi rood zijn. Ze gaan dm snel de koelcel in en worden nog die middag opgehaald. 'De dag erna liggen ze al in de schappen bij Albert Heijn.Verser kan niet!'

Allerhande | 2010 | | pagina 13