101 Vettere vlees- soorten, zoals speklapjes, vatten gauw vlam op de barbecue, Hoe kan ik dit voorkomen? Welke groenten zijn geschikt om op de barbecue te roosteren? En hoe kan ik deze het best bereiden? albert heijn Alma Reinsma Hoe kan ik vis het best roosteren op de barbecue? Mevr. Kammen Tineke Heeres Wat is beter voor de gezondheid: elektrisch barbecueen, op kolen of op gas? A. Hennekens Erik Vorenkamp: Wanneer je barbecue een boven- en onderrooster heeft, kun je dit gemakkelijk voorkomen door het gebruik van een lekbak. Vul deze bak met een bodempje water en zet hem op het onderrooster om het vet op te vangen. Leg het vlees vervol- gens op het bovenrooster. Zo rooster je het vlees indirect en kan het vet dat uit het vlees druipt geen vlam vatten. Heb je maar een rooster, dan kun je vette vleessoorten ook in een speciaal aluminium grillbakje leggen. Handig: bij de barbecuespiesen die je bij AH koopt zijn deze bakjes mee verpakt.' Erik Vorenkamp: 'Vis op de barbecue is soms lastig omdat het gauw aan het rooster kleeft en snel uit elkaar valt bij het omdraaien. Gelukkig zijn er handige trucjes en hulp- middelen. Gebruik voor hele vis bijvoorbeeld een visklem. Daarmee voorkom je dat de huid aan het rooster blijft plakken en kun je de vis gemakkelijker keren. Bestrijk de vis vooraf met een beetje olie. Eet je liever visfilet? Verpak die dan samen met kruiden zoals dille of peterselie, en eventueel groenten zoals wortel of prei in aluminiumfolie. Garnalen en gekookte mosselen zijn heel geschikt om spiesen van te maken. Bestrijk met olie tegen het plakken.' Bas Hauwert: 'Kies - als je de groenten direct op het rooster legt - voor stevige soorten, zoals paprika, ui, aubergine of courgette. Soorten die je normaal gesproken zou koken zijn minder geschikt. Denk daarbij aan sperziebonen, broccoli of bloemkool. Je kunt groente ook in kleine stukjes gesneden en verpakt in aluminiumfolie gaar roosteren. In zo'n pakketje kan fijngesneden prei, stukjes wortel en reepjes bleekselderij. Bijvoorbeeld bestrooid met rozemarijn en besprenkeld met (olijfjolie. Bestrijk de groenten als je ze direct op het rooster legt altijd met een beetje (knoflook)olie. Als je ze verpakt, is dat niet per se nodig.' Simone Hertzberger: 'Voor de gezondheid hoeft het geen verschil te maken, mits je het goed doet. Voor alle technieken geldt: het vlees moet goed gaar zijn en mag niet verbranden. De zwarte delen bevatten scha- delijke stoffen en die zijn ronduit ongezond. Zit er toch per ongeluk een verbrand randje aan, snijd dit er dan at. Ook als het houtskool net is aangestoken komen deze schadelijke stoffen vrij. Leg het eten daarom pas op de barbecue als de vlammen zijn gedoofd en er een laagje witte as op de kolen ligt.' allerhande 05-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 121