103 Welk bakproduct is het meest geschikt om vis of vlees in te bakken? Kun je smeerbare margarine uit een kuipje ook gebruiken om mee te koken? albert heijn Hoe kun je boter het best bewaren? De ene keer moet boter voor gebak op kamer- temperatuur zijn, de andere keer juist koud. Hoe zit dat? Mevrouw Flos Yvonne Deys Dominique Lyczak Mevrouw In't Veen Erik Vorenkamp: Vlees en vis kun je bakken in margarine, roomboter, een bak- en braadproduct of olie. Het is afhankelijk van wat je zelf het lek- kerst vindt en van het type vet dat je wilt gebrui- ken. Olie, vloeibare margarines en vloeibare bak- en braadproducten bestaan voor een groot deel uit onverzadigde vetten. Deze vetten staan erom bekend beter te zijn voor het cholesterolgehalte. Roomboter en harde margarine (die je in een wikkel koopt) bevatten veel verzadigde vetzuren. Verder is het bij het dichtschroeien van vlees van belang dat het vet heet genoeg kan worden. Bak en braadproducten die olie als bestanddeel heb- ben, bereiken een hogere temperatuur.1 Simone Hertzberger: Boter, en ook marga rine, kun je het beste in de koelkast bewaren, in ieder geval tot de houdbaarheidsdatum op de verpakking. Na de houdbaarheidsdatum gaat de smaak achteruit. De houdbaarheid van ongezouten boter is circa 6 weken, van gezou- ten boter wel zo'n 12 weken, Het best bewaar je een pakje boter of margarine in de wikkel, ook als het al aangebroken is (vouw de wikkel dan dicht). In de wikkel bewaren is ook handig: er staat een gewichtsaanduiding op die het doseren makkelijker maakt. Boter of margarine in een botervlootje of afgesloten bakje bewaren kan ook. Pakjes roomboter met een vetgehalte van minstens 80 procent kun je ook invriezen en zijn dan jaren houdbaar. Ico van Rheenen: 'Dat is niet aan te raden, Smeerbare margarines hebben meestal een lager vetpercentage en bevat ten veel meer vocht dan harde margarine en roomboter. Als je ermee gaat bakken en braden, gaat het erg spetteren. En wanneer je de smeerbare variant gebruikt in cakebeslag, krijgt de cake door het tekort aan vet niet de juiste structuur.' Ico van Rheenen: 'Roomboter op kamertemperatuur is zacht en kun je daarom goed mengen met andere ingredienten als suiker, bloem en eieren, Het gladde mengsel dat dan ontstaat is nodig voor het maken van bijvoorbeeld een cake of biscuittaart. Maar andere soorten deeg, zoals bladerdeeg en zandtaartdeeg, hoeven niet glad gemengd te worden. Hiervoor is juist harde boter nodig die in klontjes door het deeg verdeeld wordt. Bij verhitting smelt de boter en komt het vocht hieruit vrij. Dit vocht verdampt, waardoor luchtbelletjes ontstaan die bijdragen aan de luchtige structuur van het gebak.' allerhande 04-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 111