091 albert heijn Bij visgerechten wordt vaak witte wijn geadviseerd. Kun je ook rode wijn bij vis drinken? Welke wijn past het best bij vleesvervangende producten? Mevrouw Snoeck Ik ben dol op kaas. Welke wijn kan ik het best bij welke kaassoort serveren? Katja van Wijk Mevrouw De Wit Ik heb ergens gelezen dat suddervlees malser wordt als je rode wijn toevoegt tijdens het koken. Klopt dat, en hoe komt dat? Inge Nijzink Gert Zwitser: 'Tegenwoordig kan dat inderdaad. De 'regel' is nu dat we rode wijn drinken bij rood (vis)vlees en witte wijn bij wit (vis)vlees. Vroeger kon je rode wijn alleen bij vlees drinken, omdat deze toen veel tannine (looizuur) bevatten. Dat kwam door de manier waarop de wijn werd ge- maakt. Als je zo'n tanninerijke wijn bij vlees drinkt, wordt de wijn zachter. Combineer je hem met vis, dan komt de wijn nog stroever over. Dat heeft te maken met het soort eiwitten in vis. Tegenwoor dig bevatten wijnen minder en/of veel zachtere tannines. Soepele, rode wijnen van bijvoorbeeld de pinot noir-druif, en ook lichte, fruitige soorten als beaujolais kun je prima bij vis drinken.' Erik Kieftenburg: 'Voor de combinatie I kaas en wijn kunnen we een paar algemene adviezen geven: milde kaas zoals (jong) belegen kaas, roomkaas en zachte geitenkaas: witte en rosewijnen met de aanduiding droog, fris en fruitig, en lichte fruitige rode wijnen; kaas met een rijpere smaak zoals brie, camembert, emmentaler en kernhem: voile ronde witte wijnen, voile ronde rose en soepele ronde rode wijnen; pittige kaas zoals extra belegen Zaanlander en Cheddar: voile krachtige rode wijn; hartige zoute kaas zoals Parmezaanse kaas en roquefort: port en dessertwijnen.' Gert Zwitser: 'In het algemeen kun je zeggen: als de structuur en de kracht van het eten en van de wijn op elkaar lijken, dan is de combina tie goed. Dus bij een tamelijk licht, neutraal en zacht ingredient als tofu past een lichte tot middelzware ronde witte wijn als pinot blanc. Malse vegetarische balletjes in tomatensaus combineren goed met een soepele rode wijn als merlot en bij kruidige knapperige oosterse wokreepjes kies je een vollere wijn met 'bite' als shiraz. Bij vleesvervangers op basis van groente, zoals groenteburgers, smaakt een voile ronde rose het best.' Ico van Rheenen: Door iets zuurs als azijn of rode wijn tijdens het stoven aan sudder vlees toe te voegen, 'verzwakt' het spier- weefsel. Daardoor wordt het vlees inderdaad iets sneller mals en zacht. Je kunt de wijn toevoegen tijdens het koken, maar het is nog lekkerder om het onbereide vlees een dag in de wijn te marineren en te bewaren in de koelkast. Als je dan ook nog het vlees in stukken snijdt voor het marineren, wordt het nog malser. Dan is er namelijk meer vleesoppervlakte waar de marinade op kan inwerken.' allerhande 03-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 93