albert heijn Albert Heijn verkoopt olijfolie die verkregen is uit koude extractie. Wat houdt dat in? Wanneer mag een olijfolie wel en wanneer niet verhit worden? Dus in welke soorten mag je bakken en braden en welke gebruik je In een salade? Janneke van Daalen Ik heb onlangs een nieuwe, dichte fles olijfolie weggegooid omdat er witte vlokken in dreven. Ik bewaarde de fles in de kelder. Kunnen die vlokken daar iets mee te maken hebben gehad? Carla Kessler Antoinette Kuiper Ik gebruik graag oliifolie om te bakken of braden, maar ondanks dat ik mijn vlees of vis goed droog dep, spat de olie enorm. Hoe kan ik dit voorkomen? Marian Schmitz Simone Hertzberger: 'Als (olijf)olie te koud wordt bewaard, bijvoorbeeld in de kelder of de koelkast, kunnen er inderdaad witte vlokken in ontstaan. Dit zijn zwevende deeltjes gestolde olie. Die vlokken verdwijnen vanzelf als de olie weer op temperatuur komt. Je had de olie dus nog prima kunnen gebruiken.' Nanco Haak: 'Koude extractie geeft aan op welke manier de olie uit de olijven is gehaald. De olijven worden eerst tot pulp gemalen en die wordt daarna verdund met water. Vervolgens haalt een machine de olie uit de pulp. Dit gebeurt door centrifugeren of door percolatie (vergelijk- baar met filteren). Deze methode is veel sneller dan het traditionele persen van olijfolie, terwijl de kwaliteit van de olie zeker zo goed is als die van geperste olie.' Ico van Rheenen: 'In principe is elke olijfolie geschikt om in te bakken en te braden, maar olijf olie extra vierge heeft een karakteristieke smaak die bij het verhitten grotendeels verloren gaat. Deze olijfolie kun je beter gebruiken om brood in te dippen of als basis voor een dressing.' Ico van Rheenen: 'Goed droogdeppen is inderdaad nodig om spatten te voorkomen, maar zorg er ook voor dat het vlees of de vis niet te koud is. Haal vlees of vis daarom een half uur van tevoren uit de koelkast. Nog een tip: in olijfolie kun je alle vlees- en vissoorten bakken, maar ze worden niet zo bruin als wanneer je boter of margarine zou gebruiken. Wil je bijvoorbeeld bij biefstuk toch een mooie bruine jus, gebruik dan een combinatie van olijfolie en boter: neem 2 eetlepels olie op 20 gram boter.' allerhande 02-2010

Allerhande | 2010 | | pagina 101