Intens zonlicht Hand- of perssinaasappels Bereiden en bewaren Sinaasappelmarme Bitterzoete lekkernij met grapefruit en citroen Van november tot maart komen de sinaasappels van Albert Heijn uit de zonovergoten plantages rondom Valencia en Huelva (de provincie tussen Portugal en de kust van Sevilla). De vruchten komen vers van de boom en zijn heerlijk zoet en sappig. Hoewel we sinaasappels met Spanje associeren, komt de citrus- vrucht oorspronkelijk uit China. Vandaar de naam 'China-appcl', later vcrbasterd tot sinaasappel. In het vooijaar zijn de sinaasappelgaar- den bcdekt met een witte, zoet geurende deken van bloesem. Na de bloesem komen er kleine groene vruchtjes aan de bomen, die langzaam groter worden. Het intense zonlicht van de zomer geeft de sinaasappels hun zoete smaak, terwijl de koele nachten van het najaar zorgen voor de oranje kleur en de frisse zuren. Navelsinaasappels (handsinaasappels) zijn ovaalrond, met een duidelijk zicht- bare navel op de plek waar de bloesem heeft gezeten. Ze hebben een dieporanje kleur, stevig en sappig vruchtvlees en zijn friszoet van smaak. Ze zijn boven- dien makkelijk te pellen. Salustiana's (perssinaasappels) hebben zacht vruchtvlees, waardoor je ze gemakkelijk kunt persen. Uit een net van twee kilo pers je wel een liter sap! Behalve als hand- of perssinaasappel zijn de toepassingen van sinaasappels eindeloos: in salades, stoofschotels, ijs en gebak of als marinade. Je houdt sinaasappels het best op een koele (ca. 12 °C) donkere plek, waar je ze een tot drie weken kunt bewaren. Laat de vruchten voor je ze gaat eten even op kamertemperatuur komen, dan smaken ze het allerlekkerst!

Allerhande | 2009 | | pagina 51