echt schoon 1 Tafelkleden Tapijt Kwetsbare kleding Tijdens de komende feestdagen kunnen tafelkleed, tapijt en feestkleding heel wat te verduren krijgen. Gelukkig is er voor elke vlek een passende oplossing. vlekkeloze feestaacK Kringen van vruchtensap of wijn, gesmolten chocolade of kaarsvet laten lelijke sporen na op een tafelkleed. Met de juiste behandeling kun je ze weg krijgen. Wei is het zo dat oude vlekken een andere aanpak nodig hebben dan nieuwe. Nieuwe chocoladevlekken kun je het best behandelen met een wasmiddel dat enzymen bevat, dat is het geval bij de meeste was- middelen. Deze pakken de eiwitten en het zetmeel in de vlekken aan. Bij deze vlekken is gewoon wassen dus vo|doende. Bij vruchten sap, wijn of kaarsvet behandel je nieuwe vlekken voor het wassen met een vlekkenmiddel, bijvoorbeeld Biotex Oxi effect spray. Oude chocoladevlekken kun je voor het wassen laten weken in een inweekmiddel met enzymen, bijvoorbeeld Biotex Handwas inweek. Ingedroogde drank- of kaarsvetvlekken zijn wat lastiger te verwijderen. Laat het tafelkleed in dat geval weken in warm water met twee scheppen oxi vlekkenpoeder, maximaal een uur voor bonte was en maximaal zes uur voor witte was. Daarna normaal wassen in de wasmachine. 2 Ingetrapte pepernoten of kaarsvet in het tapijt? Maak de pepernoot los met een sate- stokje en zuig de kruimels op met de stofzuiger. Eventuele restvlekken verwijder je met een mengsel van een eetlepel fijnwasmiddel op een halve liter lauw water. Giet een beetje op een schone doek en dep de vlek hiermee. Gemorst kaarsvet schraap je eerst voorzichtig van het tapijt, bijvoorbeeld met een lepel. Bevochtig de vlek vervolgens random met koud water, zodat het laatste restje vet niet wegzakt. Verwarm het kaarsvet met een fohn om het vet vloeibaar te maken en dep het met keukenpapier. Gebruik bij tapijt geen strijkijzer, dit kan smelt- of brandplekken ver- oorzaken. Behandel de vlek tot slot met een vlekkenmiddel voor tapijt. 3 Voor alle vlekken op kleding geldt: hoe sneller je handelt, hoe beter het resultaat. Op vet- vlekken kun je aardappelmeel strooien, dit absorbeert het vet. Even laten inwerken en dan uitborstelen. Overige vlekken van etens- resten op goed wasbare kleding, bijvoorbeeld van katoen of wol, kun je voor het wassen behandelen met een vlekkenmiddel, bijvoor beeld Vanish Oxi action gel. Daarna wassen volgens het wasetiket. Zijden stropdassen mogen niet in de was machine, maarje kunt vet- en etensvlekken wel verwijderen met wasbenzine. Stop de das in een potje met wasbenzine, even schudden, eruit halen met een pincet en laten drogen, het liefst buiten aan de waslijn. De geur en de alcohol vervliegen dan vanzelf. agen AllerHande 155

Allerhande | 2009 | | pagina 155