lezersvragen Martifn van To I fAevr. Tcklenbrug J. Leclerc Eveline de Jong Francois Uogewind StiAur je vraag in em Maak kams> op eem boodsckappempakket t.nj.v. €15 ah.nl Ik weet dat kip goed gaar moet zijn in verband met mogelijke salmonellabesmetting, maar hoe zit dat met ander gevogelte? Als er in een recept over 'ketjap' wordt gesproken, moet dit dan ketjap manis of ketjap asin zijn? En wat is het verschil met Japanse of Chinese sojasaus? Wat is het verschil tussen Parmezaanse kaas en Pecorino? En wat eet je, wanneer? Als je gehakt na het rul bakken laat uitlekken in een vergiet met keukenpapier, wordt het gerecht dat je ermee maakt dan minder vet? Moet wijn altijd 'ademen' voor je hem uitschenkt? Erik Vorenkamp: 'Naast kip kan ook ander pluim- vee besmet zijn met salmonella. Zelfs varkens- vlees kan ermee besmet raken. Behandel het vlees daarom altijd zo hygienisch mogelijk. Breng het na aankoop meteen naar huis, liefst gekoeld, en zet het thuis direct in de koelkast. Maak messen en snijplanken waarop je het vlees hebt gesneden schoon en zorg ervoor dat het rauwe vlees niet in aanraking komt met gaar vlees en andere etenswaren. Om de salmonellabacterie te doden en besmetting te voorkomen, moet je het vlees door en door verhitten.' Ico van Rheenen: 'Ketjap is stroperige, Indo- nesische sojasaus. De meest gebruikte soorten zijn ketjap manis (zoet) en ketjap asin (zout). Als het recept geen onderscheid maakt, kun je zelf kiezen welke soort je wilt gebruiken. Wil je een gerecht hartig op smaak brengen, dan kun je ketjap asin toevoegen. Met ketjap manis geef je een gerecht een (kind)vriendelijk, zoet accent. Japanse en Chinese sojasauzen zijn meestal dunner en zout van smaak. Als er in een recept alleen over sojasaus wordt gesproken, kun je het best Japanse of Chinese sojasaus gebruiken.' Ico van Rheenen: 'Beide kazen zijn erg lekker bij pastagerechten. Parmezaanse kaas is gemaakt van koemelk en heeft een zoet aroma en een voile smaak. Daarom kun je deze kaas het best serveren bij een pasta met een lichte of geen saus. Pecorino is gemaakt van schapen- melk. Deze kaas past door zijn kenmerkende en zoute smaak heel goed bij pastagerechten met een pittige saus.' Erik Vorenkamp: 'Alsje gehakt rul bakt in een pan en vervolgens laat uitlekken op keuken papier, wordt het gerecht dat je bereidt inder- daad minder vet. Hoeveel vet het gerecht verliest, hangt af van de soort gehakt en van hoe lang je het bakt. Wei is het zo dat je met het vet ook een deel van de smaak weggooit, want vet is een belangrijke smaakmaker in gerechten. De toegestane hoeveelheid vet in gehakt is wettelijk bepaald. Rundergehakt bevat maximaal 25 gram vet per 100 gram; mager rundergehakt maximaal 15 gram vet per 100 gram en tartaar maximaal 10 gram vet per 100 gram. Albert Heijn hanteert lagere vetpercentages dan de wettelijke norm voor alle gehaktsoorten.' Gert Zwitser: 'Nee, dat hoeft niet. Alleen wijnen die rijk zijn aan zuren en tannines moeten ademen. Denk aan de wat duurdere rode wijnen uit de Bordeaux, de Languedoc en de noordelijke Rhonestreken en uit Italie de Barolo. Als deze wijnen met zuurstof in aanraking komen, versnelt als het ware het rijpingsproces. Daardoor komen meer aroma's vrij en gaat de wijn zachter smaken. Alsje de wijn overschenkt in een (decanteer)karaf of in een breed glas komt hij volop met zuurstof in aanraking. Alleen de fles ontkurken is hiervoor niet genoeg. Witte wijnen hoeven meestal niet te ademen, al kan een riesling, een chablisof een sauvignon blanc uitde Loirestreekerwel aroma- tischer van worden.' Ga naar www.ah.nl/allerhande. klik op 'oproepen' en daama op 'lezersvragen'. AllerHande 153

Allerhande | 2009 | | pagina 153