Saamhorigheid Geheim recept Lochamei Hagetaot ligt in Galilea, een streek in het noorden van Israel. De kibboets wordt omringd door velden vol goudgele maiskoiven, kikkererwten en sappige rode tomaten. 'Die velden zijn onze trots,' vertelt Tamir Porat (50). 'Hier verbouwen wij de ingredienten die de basis vormen voor onze vegetarische producten. Kijk toch eens wat een prachtig gezicht!' Lochamei Hagetaot werd opgericht in 1949 en is, net als andere kibboetsen, van oorsprong een collectieve landbouw- gemeenschap. In mei 1985 leidden de landbouwactiviteiten tot de oprichting van Tivall, een bedrijf dat zich toelegt op de productie van vegetarische voedings- middelen die niet alleen makkelijk en snel te bereiden zijn, maar die ook rijk zijn aan voedingsstoffen. Vrij vertaald betekent Tivall: 'natuur en kwaliteit voor iedereen.' 'Tivall was de eerste producent van vlees- vervangers in Israel,' vertelt Tamir, die al voor de oprichting van het bedrijf in de woongemeenschap woonde. 'Vroeger woonde iedereen die voor Tivall werkte hier op de kibboets. We werkten of op de omliggende velden, of in de fabriek', vertelt hij. 'We maakten allemaal deel uit van een grote familie en we bouwden samen aan de toekomst. Tegenwoordig is de kibboets meer een dorpsgemeenschap waar ook veel mensen van buiten werken, maar de saamhorigheid en de gedrevenheid van toen zijn er nog steeds.' In de beginjaren van de kibboets werkte Tamir op het land. 'Zaaien, oogsten, ik heb het alle maal gedaan. Jaar in jaar uit heb ik de planten zien groeien en de vruchten zien rijpen en kleuren. Broccoli, tomaten, mais, kikkererwten, paprika... allemaal prachtige groenten die we in onze producten verwerken.'

Allerhande | 2009 | | pagina 125