1 schenken en kijken ruiken proeven j M "fl mmmm Wild Om te proeven is een bodempje wijn, twee vingers dik, genoeg. De geur van een wijn komt het beste tot zijn recht in een glas met een tulpvormige kelk die van onder breed is en naar boven smaller toeloopt. Bekijk het uiterlijk van de wijn. In het algemeen geldt: rode wijnen met een paarse tint zijn jong, wijnen met een warme tint zijn ouder. Hoe donkerder de kleur, des te voller de smaak. Licht gekleurde witte wijnen zijn meestal licht en droog van smaak. Goudgele wijnen zijn ouder en/of hebben op houten vaten gerijpt. Kijk ook naar de 'dikte' van de wijn. Grote druppels ('tranen') aan de binnen- kant van het glas duiden op veel alcohol (krachtige smaak) en/of suiker (zoete smaak). Steek je neus in het glas en neem een diepe snuif, zodat je een eerste indruk krijgt van de geur. Draai de wijn rond in het glas, zodat de aroma's vrijkomen. In rode wijnen zijn dat bijvoorbeeld aardbei, bes, kers, ffamboos, pruim en koffie. Bekende aroma's in witte wijn zijn appel, meloen, perzik, citrus, noten en vanille. De aroma's worden bepaald door het gebruikte druivenras en door de leeftijd van de wijn. Een wijn waarin je het fruit duidelijk ruikt, is meestal jong. Wijnen waarin kruidigheid overheerst, zijn vaak wat ouder of hebben op houten vaten gerijpt. Tijd voor een slok. Laat de wijn goed rondgaan in je mond. Je proeft naast de aroma's zuur, zoet, bitter en alcohol. Let ook op de structuur van de wijn. Wijnen met veel alcohol - meer dan 13.5 procent - komen vaak krachtiger over. Wijnen die een zacht, vettig laagje in je mond achterlaten, worden rond en soepel genoemd. Rode wijnen maken soms de binnenkant van je mond een beetje stroef. Deze wijnen worden stevig genoemd. Het stroeve gevoel komt van de tannine; het geeft de wijn stevigheid en maakt hem langer houdbaar. Als deze wijnen ouder worden, wordt hot stroeve gevoel minder en de wijn ronder en soepeler. Witte wijnen zijn grofweg te onder- scheiden in droge en zoete wijnen. Wijnen die (bijna) geen suiker bevatten en dus niet zoet smaken, heten 'droog'. Je herkent aan de informatie op het schap om wat voor wijn het gaat. Honors; Lavigne Bourgogne/Frankrijk 6.99 De aroma's van appel, peer en hazelnoot horen bij de chardonnaydruif waarvan deze wijn is gemaakt. Het fruitige en nootachtige komt terug in de smaak. De wijn is droog en laat een fris, zacht gevoel achter. Lekker bij gerechten met zachte smaken, zoals zalm. krachti Cabernet Sauvignon Languedocl?rankrijk 4.99 Deze jonge wijn bevat veel natuurlijke kleur- stoffen die hem donkerpaars maken. Je ruikt cassis en rijpe paprika. Het pittige van specerijen komt van het houten vat waarop de wijn heeft gerijpt. De tannines zorgen voor stevigheid. Bijvoorbeeld lekker bij chili. t - r i --"Hai*! soepel rond Langusxioc/Frankrijk 4.49 De heldere, robijnrode kleur is kenmerkend voor een jonge merlot. In de geur zijn bes en kers te ontdekken. In de mond komen daar nog pruim en chocolade bij. Lekker bij niet te zware gerechten, zoals hartige taart.

Allerhande | 2009 | | pagina 77