samen de winter door tfp1 beetje zon graag! TipZ voldoende vitaminen tip 3 vroeg naar bed handen wassen! extraweerstand 'Een goede weerstand' betekent een goed wer- kend immuunsysteem. Om je weerstand op peil te houden moet je lichaam fit zijn: voldoende slaap, gezond eten, op tijd ontspannen en regel- matig bewegen dus. in de aanval jonge kinderen ouderen Elke keer wanneer een ziekteverwekker je lichaam binnendringt, komt je immuunsysteem in actie. Het maakt antistofFen aan die de vreemde stof uitschakelen, zodat je weer beter wordt. Die antistofFen blijven vervolgens in je lichaam aanwezig. Mocht je voor een tweede keer aan- gevallen worden door dezelfde ziekteverwekker, dan herkent je lichaam die en kan meteen de aanval ingezet worden. Zo wordt de indringer vaak al uitgeschakeld voor je er echt ziek van kunt worden. Bij volwassenen werkt het immuunsysteem het best. Zij hebben al voldoende infecties doorgemaakt 0111 een scala aan antistofFen bij zich te dragen, en zijn gezond en sterk genoeg om virussen en bacterien meestal te kunnen weerstaan. Bij jonge kinderen is het immuunsysteem nog niet compleet.Vandaar dat kinderen vaak 'iets' te pakken hebben. Helemaal niet erg: zo leert hun lichaam ziekteverwekkers herkennen en bouwen ze weerstand op. Wanneer we ouder worden gaat onze weerstand weer wat achteruit. Het lichaam herstclt minder snel en wordt vatbaarder voor inFecties. Het immuunsysteem raakt als het ware wat verntoeid en reageert niet meer zo goed op indringers.Vandaar dat ouderen vaak het advies krijgen om aan het begin van de winter een griepprik te halen voor de seizoensgriep. Veel mensen gaan in de winter op vakantie. Slim, want de combinatie van zon (00k tijdens de wintersport!), veel buiten zijn en even heerlijk ontspannen doet wonderen voor je weerstand. Vitamine C is heel belangrijk voor een goede weerstand. Zorg dat je deze vitamine voldoende binnenkrijgt. Dat betekent veel vitaminerijke groenten eten, zoals paprika, broccoli en spruitjes En weet je dat diepvriesfruit en de vruchtensap- pen in het koelvak net zoveel vitamines bevatten als vers fruit? Zo kun je er altijd voor zorgen dat je vitamine C in huis hebt. Voldoende slaap is hard nodig om je weerstand op peil te houden. En dat geldt zeker voor kinderen. Rond vijf jaar hebben ze gemiddeld twaalf uur slaap nodig, rond tien jaar nog tien uur. Elke dag om dezelfde tijd naar bed is het beste, zeker als er op school van alles 'heerst'. Regelmatig je handen wassen is heel belangrijk. Het vermindert de kans op besmetting met een griepvirus. Daarbij is het 00k verstandig om je handen te drogen met materiaal dat slechts eenmalig gebruikt kan worden, zoals een keukenrol. Raak zo min mogelijk je mond, neus en ogen aan. De meeste besmettingen vinden namelijk op die manier plaats. Ben je onderweg en is er geen water in de buurt? Antibacteriele handgel biedt dan uitkomst, omdat de alcohol uit de handgel het virus inactief maakt. Ben je helaas toch verkouden geworden? Houd een (papieren) zakdoek voor je mond als je niest. Zo zorg je dat de griepdeeltjes niet verspreid worden. 11

Allerhande | 2009 | | pagina 179