proef het seizoen Van pen naar stronk Bereiden en bewaren Witlofsalade met peterseliedressing Door zijn aardse sinaak is witlof een geliefde groente in herfstgerechten. Veel mensen associeren widof dan ook met het najaar. Witlof is verrassend veelzij- dig,je kunt er alle kanten mee op! Witlof groeit uit witlofpennen, de wortels van de witlofplant. De pennen worden in het najaar geoogst en op- geslagen in koelcellen. Hier worden ze in bakken met een laagje water gezet. Na ongeveer een maand is er uit de pennen een stevig stronkje gegroeid. In de koelcellen is het donker. Zo blijven de witlofblaadjes, vroeger 'loof' genoemd, prachtig wit. Vandaar de naam: witlof. Onder invloed van licht kleurt het witlofblad groen en gaan de randjes krullen. Witlof is sinds de negenriende eeuw een geliefde groente in de Hollandse en Belgische keuken. De manier van telen werd in de om- geving van Brussel ontwikkeld. vandaar de oude benaming 'Brussels lof'. e kunt witlof koken, roerbakken, gril- len of in een salade of ovenschotel ver- werken. Je hebt per persoon een a twee stronkjes nodig. Kook ze tien tot vijf- tien minuten in een bodem water met wat zout. In de wok roerbak je stukjes witlof in vier tot zes minuten beetgaar. Rauwe witlof is heerlijk in een salade met fruit en een frisse dressing. Ook noten combineren perfect met witlof. Witlof kun je het beste in de koelkast bewaren. De groente blijft dan enkele dagen vers. Snijd voor gebruik het stevige, onderste gedeelte van de wit lof, haal eventueel de licht beschadigde buitenste bladeren weg en verwijder de harde kern die binnen in de stronk zit. Met knapperige, friszure appel Kijk op www.ah.nl/recepten voor meer verrassende recepten met witlof. AllerHande 63

Allerhande | 2009 | | pagina 63