edit schoon Frisse meubels J en vloeren Schone kooien Geef vlooien geenkans Ongelukjes Een huisdier brengt veel gezelligheid, maar ook extra schoonmaakwerk. Met deze tips is het zo gebeurd. Ms nestje Honden, katten en konijnen zijn heel aaibaar, maar verliezen helaas af en toe hun haren. Goed stofzuigen helpt, maar soms blijven er toch hard- nekkige haartjes achter op tapijten en meubels. Je kunt deze het beste verwijderen door een licht vochtige natuurzeem of een rubberen huis- houdhandschoen te gebruiken. Door het stroeve oppervlak vormen de haren kleine rolletjes die je met de stofzuiger makkelijk kunt opzuigen. Zowel knaagdierenkooien als vogelkooien moeten wekelijks worden schoongemaakt. Bij knaagdierenkooien moet het hoekje waar het diertje zijn behoefte doet zelfs dagelijks gecontroleerd en gereinigd worden om te voor- komen dat de ontlasting verspreid wordt. Gooi bij de wekelijkse poetsbeurt het oude nestma- teriaal (zoals hooi of houtkrullen) weg en maak de bak schoon met een sopje van allesreiniger. Leg onderin de vogelkooi een krant met daarop wat schelpenzand, dan kun je de bodem mak kelijk schoonhouden. Maak ook wekelijks de voer- en waterbakjes schoon onder de kraan. Een keer per maand kun je de kooi desinfecte- ren met een sopje van een liter heet water met drie eetlepels soda. Bij onbehandelde houten buitenhokken volstaat het om de bodembedek- king te verschonen. Kies in een buitenhok voor bodembedekking die urine goed absorbeert, zoals een laagje kranten met daarop zaagsel. Om een vlooienbesmetting te voorkomen is het belangrijk om huisdieren regelmatig te behan- delen met een vlooienmiddel. Kies daarnaast voor een mand die makkelijk schoon te maken is. Stofzuig de mand wekelijks en was de hoes elke maand op zestig graden, dat overleven vlooien en vlooieneitjes niet. Het schoonhouden van de mand verkleint de kans op een vlooien besmetting, maar het is helaas niet helemaal te voorkomen. Is er sprake van een uitbraak, dan moet het hele huis goed gestofzuigd worden, vooral in kieren en hoeken. Vervang daarna met- een de stofzuigerzak en gooi deze buiten weg. Behandel gelijktijdig het huis met een vlooien- spray en je huisdier met een vlooienmiddel. Heeft je huisdier een ongelukje gehad op het tapijt? Haal eerst zoveel mogelijk weg met een oude lepel of een stuk keukenrol. Met koolzuur- houdend mineraalwater 'bruis' je vervolgens de vlek naar boven. Absorbeer daarna zoveel mogelijk vocht met dikke lagen keukenpapier, hierbij mag je flink wat druk uitoefenen. Besprenkel de vlek daarna royaal met een sopje van inweekmiddel (bijvoorbeeld Biotex) en laat de enzymen in het inweekmiddel hun werk doen. Dek hiervoor de natte plek af met een vuilniszak en leg er iets zwaars op. Na 48 uur kun je de zak weghalen en de plek laten drogen, eventueel met behulp van een fohn. AllerHande 159

Allerhande | 2009 | | pagina 159