brandschone u echt schoon Kunststof, staal en aluminium Opfrisbeurt voor hout Groene aanslag verwijderen Frisse zonwering Tuinmeubels, terras- tegels en zonweringen kunnen behoorlijk vies worden, zeker na een paar fikse buien of wanneer je ze na een vakantie weer in gebruik neemt. Een schoonmaakbeurt voor de buitenboel. buiten boel i Modderspetters, aanslag en vogelpoep zijn veel voorkomende 'bedreigingen' voor tuinmeubilair. Meubels van kunststof (wicker), staal of aluminium maak je eenvoudig schoon met warm water en allesreiniger. Gebruik hiervoor een zachte borstel of een doekje, maar zeker geen schuurspons, want dat veroorzaakt lelijke krassen. Vergeelde kunststof tuinmeubels worden weer wit door ze schoon te maken met Sorbo Blue Wonder allesreiniger. Spuit dit in verdunde vorm (kijk op de verpakking) over de tuinmeubels, bijvoorbeeld met een planten- spuit. Even laten inwerken, dan schoonborstelen en naspoelen met schoon water. 2 Zowel teak- als hardhouten tuinmeubels (meranti, iroko) als zachthout (vurenhout, steigerhout, gre- nen) kun je schoonmaken met een mild sopje van groene zeep en een harde borstel. Zachthout kun je het best jaarlijks behandelen met lak, verf of een impregneermiddel. Dit helpt tegen de aan- groei van schimmels. Rotan, pitriet en bamboe tuinmeubels kun je afborstelen met een harde borstel en koud water met een schep zout erin. Ter bescherming kun je deze meubels aflakken met een blanke buitenlak. Houten en rieten meubels kunnen na verloop van tijd vergrijzen. Schrobben helpt daar niet tegen, maar een hout- ontgrijzer wel. Vaak krijgt het materiaal al na een behandeling zijn oorspronkelijke kleur terug. 3 Op donkere en vochtige plekken ontstaat vaak een groene aanslag op muren, vlonders, plantenbakken en tegels, die wordt veroorzaakt door algen en mossen. In het zonlicht groeien de algen en mossen nauwelijks, je kunt de aan slag dus eenvoudig voorkomen door voor meer zon te zorgen, bijvoorbeeld door struiken en bomen te snoeien. De aanslag verdwijnt door de muren, vlonders, plantenbakken of tegels te overgieten met een mengsel van 300 gram soda op 10 liter water (gebruik hiervoor bijvoorbeeld een gieter). Los de soda eerst op in een liter kokend water en vul dit aan met 9 liter koud water. Gebruik geen aluminium gieter, want die wordt zwart als hij in aanraking komt met soda. Hetzelfde geldt voor aluminium plantenbakken. Je kunt hiervoor ook een speciale groene aanslag-reiniger gebruiken. 4 Ook het textiel van markiezen of zonwering kan na verloop van tijd behoorlijk groen of zelfs zwart worden. Je hoeft het scherm er niet af te halen, voorzichtig schoonspuiten met een hogedruk- reiniger is meestal voldoende. Na schoonspuiten is het verstandig om het zonnescherm te behan delen met een middel dat algengroei tegengaat en het textiel weer waterdicht maakt. Heb je geen hogedrukreiniger, raadpleeg dan een spe cialist voor veilig schoonmaakadvies. m AlterHande 149

Allerhande | 2009 | | pagina 149