A onze leverander BB W is De blauwe bfcssen-kjvekerij van Ronald Veens warmt zich aan de Hollandse zon. I Tussfn de pl|nten lopen tientallen plukkers. Ronald gefret s zomers nog altijd volop van [aanblil^van zijn kwekerij en van de weelderige trossen blauwe bessen die zwaar aan de groene takken hangen. 'Een lust voor het oog,' zoals hij zelf zegt. Ondertussen zoeken de plukkers met vlugge vingers naar de blauwpaarse vruchtjes. De groene bessen laten ze hangen; die moeten nog even rijpen. 'Een goede plukker haalt acht kilo bessen per uur van de planten,' vertelt Ronald Veens enthousiast. 'En ze nemen graag een bakje mee naar huis. Ik geef ze geen ongelijk, want het is heerlijk snoepgoed: sappig en superzoet. Ik ben er zelf ook gek op!' Ronalds bedrijf ligt in Helenaveen, een dorp in de Peel, op de grens van Brabant en Limburg. Meer dan honderdvijftig jaar gele- den trokken avonturiers uit heel Nederland naar deze streek om het veengebied te ont- ginnen en er groente en fruit te telen.Vooral de blauwe bes deed het goed op de luchtige, enigszins vochtige Peelgrond. In de loop van de twintigste eeuw groeide Helenaveen uit tot het hart van de blauwe bessen-teelt in Nederland. 'De blauwe bes is een makkelijke, weinig onderhoudsgevoelige plant,' vertelt de teler gedreven.'Hij gaat z'n eigen gang en staat dicht bij de natuur. Hij heeft weinig zorg nodig. omdat hij sterk en gezond is. Een blauwe bessen-plant kan heel oud worden. Dit is niijn bedrijf sinds 1995, ntaar de kwekerij zit hier al veel langer. Er staan nog steeds planten van de vorige eigenaar, die meer dan vijftig jaar oud zijn. Die leveren nog altijd volop fruit van hoge kwaliteit.' Ronald is een bevlogen aanhanger van de biologische bestrijding van onkruid en insecten. Hij experimenteert hier dan ook volop mee.Voorzichdg opent hij een van de vogelkastjes die op de percelen staan. de

Allerhande | 2009 | | pagina 125