lezersvragen K. ttulswan A. vm Dorp T. de frraaff Stuur jc vraaq \v\ cin waak kairis, op ecir\ hoods, chapped pakkct t.\N.V.€2S ah.nl In een recept wordt room culinair gebruikt. Is dit hetzelfde als kookroom? Is het voor wijnen met een schroefdop ook beter om ze liggend te bewaren, of maakt dat helemaal niets uit? C. 3m Hoe lang kun je wijn open laten staan en wat is de beste manier van bewaren als de fles eenmaal open is? Bij grillen, dat bekend staat als een gezonde bereidings- wijze, ontstaan vaak zwarte strepen op het vlees. Zijn deze niet schadelijk? J. Tcr Wccqc Ik lees er veel verschillende dingen over, maar welke kazen mag je nu wel en welke mag je niet eten als je zwanger bent? Ga naar www.ah.nl/allerhande. klik op 'oproepen' en daarna op 'lezersvragen'. Ico van Rheenen: Room culinair is inderdaad hetzelfde als kookroom of koksroom. Het is room waaraan zetmeel is toegevoegd, waardoor je het in warme gerechten kunt gebruiken zonder kans op schiften. Andere roomsoorten, met name die met een laag vetpercentage (zoals zure room), hebben de neiging bij verhitting te gaan schiften. Vettere soorten, zoals slagroom en creme fraTche, kun je we I voorzichtig aan warme gerechten toevoegen. Gert Zwitser: Wijnen die bij Albert Heijn verkocht worden zijn over het algemeen op dronk. Albert Heijn verkoopt bijna geen bewaarwijnen. Het liggend bewaren van wijn is vooral van belang bij wijnen met een kurk. Door de fles liggend te bewa ren blijft de kurk vochtig, zodatzuurstofer minder goed bij kan. Omdat een schroefdop bijna geen zuurstof doorlaat, gaat het inwerken sowieso lang- zaam. Het maakt dan eigenlijk niet uit of je zo'n fles liggend of staand bewaart. Gert Zwitser: Een fles wijn die eenmaal geopend is en waar een deel van is uitgeschonken, loopt in kwaliteit terug door de inwerking van zuurstof. Hoe snel dat gebeurt, hangtafvan de krachtvan de wijn. Over het algemeen is de kwaliteit van wijn na twee dagen niet meer hetzelfde als op de dag dat je defies geopend hebt. Sluit je een aange- broken fles af met behulp van een vacuumpomp, dan verwijder je een groot deel van de zuurstof in de fles en kun je de wijn langer bewaren (tot wel vier dagen). Dit geldt voor alle soorten wijn. Wel is het zo dat witte wijn en rose nog wat gevoeliger voor zuurstof zijn dan rode wijn en snel verkleuren. Bewaar geopende witte wijn en rose afgesloten in de koelkast. Simone Hertzberger: De mooie donkere strepen die bij grillen op het vlees ontstaan, zijn niet schadelijk. Ze zijn het gevolg van de bruinings- reactie die optreedt bij het verhitten van vlees. Zwarte strepen of randjes zijn verbrande delen en die bevatten schadelijke stoffen. Deze kun je dus beter niet eten. Simone Hertzberger: Als je zwanger bent kun je beter geen zachte rauwmelkse (ongepasteuri- seerde) kazen eten, want deze kunnen besmet zijn metde listeriabacterie. Bij Franse wittekorst- kazen, zoals brie en camembert, staat duidelijk op de verpakking 'au lait cru' als de kaas gemaakt is van rauwe melk. Roquefort is gemaakt van ongepasteuriseerde schapenmelk. En hoewel het risico dat schapenmelk de listeria bacterie bevat veel kleiner is, kun je deze kaas ook beter laten staan als je zwanger bent. Wil je toch blauwaderkaas eten, kies dan bijvoorbeeld Gorgonzola, gormas of danablu. Die kazen zijn gemaakt van gepasteuriseerde melk. AllerHande 147

Allerhande | 2009 | | pagina 147