lezersvragen Sfuur c vraaq in cn waak kans, op ccn boodsckappenpakkef t.iAj.v. ah.nl Hoe lang kun je nu eigenlijk vlees en vis in de diepvries bewaren? Ik lees daar verschil- lende berichten over. Soms haal ik pas iets uit de vriezer vier maanden na aanschaf. Kan het dan nog gegeten worden? C. HuurenkatMp Klopt het dat extra vierge olijfolie niet geschikt is om mee te bakken? Mar i eke ale Vries, Als je gember gebruikt voor zoetigheden (koekjes bijvoor- beeld), welke soort kun je dan het beste gebruiken? Vers, uit een potje of gember op siroop? Y. Berg Waar komt tilapia oorspron- kelijk vandaan? En hoe wordt deze vis gekweekt? Son/a van iaer Hoe lang is een geschilde avocado houdbaar? 6[. ale Heus Ga naar www.ah.nl/allerhande. klik op 'oproepen' en daarna op lezersvragen'. Erik Vorenkamp: Vlees en vis kan goed worden bewaard in de vriezer. Wei is het zo dat de kwaliteit langzaam achteruitgaat. Door het invriesproces wordt de structuur aangetast, waardoor vlees of vis droger of taaier kan worden. Vette vissoorten zoals paling, zalm en makreel kun je twee maanden in de vriezer bewaren, magere vissoorten zoals kabel- jauw en tilapia ongeveer drie maanden. Wat vlees betreft: voor gehakt geldt twee maanden, voor kip en varkensvlees drie maanden en voor rundvlees zes maanden. Belangrijk bij het invriezen van vlees of vis is dat je het snel invriest en zo langzaam mogelijkontdooit. Ico van Rheenen: Met extra vierge olijfolie kun je wel bakken, maar het is een beetje zonde om deze smaakvolle olie daarvoorte gebruiken. Door verhit- ting gaan smaak en aroma namelijk grotendeels verloren. Voor bakken, braden en frituren is daarom gewone olijfolie een betere keuze. Gebruik extra vierge olijfolie liever koud voor dressings of doe een scheutje van deze olijfolie door de pasta. Ico van Rheenen: Voor gebak en andere zoetigheden kun je het beste kiezen voor stem- gember oftewel gemberbolletjes op siroop. Dat is de beste kwaliteit 'natte gember'. Een goedkopere versie, die ook uitstekend te gebruiken is, is bakgember: gekonfijte lang- werpige stukjes gember. Je kunt beide producten lang bewaren; controleer wel de houdbaarheidsdatum op de verpakking. Erik Vorenkamp: Tilapia is een tropische vissoort die oorspronkelijk uit Afrika en het Midden-Oosten komt, maartegenwoordig ook in Zuid-Amerika wordt gekweekt. De tilapia voor Albert Heijn wordt gekweekt in Equador. De tilapia leeft zowel in zoet als in zout water en voedt zich grotendeels met planten. Mede daardoor kan de vis op milieu- vriendelijke wijze worden gekweekt tot vol- wassen exemplaren. De tilapia wordt onder zeer hygienische omstandigheden gefileerd en dagelijks vers aangevoerd. Daarna wordt de vis verpakt en direct vervoerd naar de supermarkt. Bas Hauwert: Een aangesneden avocado kleurt snel bruin door de inwerking van zuurstof. Je kunt die verkleuring deels voorkomen door het vruchtvlees na het schillen direct met citroensap te besprenkelen. Het beste is om een geschilde avocado direct te eten ofte verwerken. AllerHande 147

Allerhande | 2009 | | pagina 147