proef het seizoen Asperges met zalm en dilleroom Het Holland.se aspergeseizoen loopt van half april tot eind jum. Dit is het moment waarop de plant zyn weg naar boven zoekt. Vlak voordat hij het licht heeft bereikt, wordt hij afgestoken. Op de langste dag van het jaar (Sint Jan, 24 juni) stopt de oogst in Nederland. De planten hebben tijd nodig om te herstellen voor het volgende jaar. We hebben dus zo'n twee maanden om van deze boterzachte delicatesse te genieten! Offergaven Vijfduizend jaar geleden wisten de Egyptenaren al dat asperges bijzonder waren, zij gebruikten asperges als offergaven. Het duurt echter even tot de asperge in West-Europa de kop opsteekt; in Nederland worden pas sinds de negentiende eeuw op grotere schaal asperges gekweekt. Asperges bevatten weinig calorieen en zijn een goede bron van vitaminen, mineralen en voedings- vezels. Niet voor niets hebben ze bij Albert Heijn het Gezonde Keuze Klavertje. Schoonmaken en bereiden Je schilt asperges met een dunschiller random van vlak onder het kopje tot aan de voet. Onderaan mogen ze iets dikker worden geschild.Je kunt goed zien waar de schil van de asperge dik en houtachtig wordt aan de onderkant: dat is het stuk (2-3 centimeter) dat je eraf moet snijden. Asperges kunnen worden gekookt, gestoomd, gefrituurd of gesmoord. Verse asperges kunnen, als je ze in dunne plakken snijdt, zelfs rauw worden gegeten! Basisrecept Kook de asperges na het schoonmaken 10 minuten, zet daarna het vuur uit en laat ze nog 10 minuten in het kookvocht rusten. Asperges kun je na aankoop een tot twee dagen bewaren, wikkel ze in een vochtige doek en leg ze tot gebruik in de groentela van je koelkast. De dilleroom zorgt voor een fris-zuur accent AllerHande 93

Allerhande | 2009 | | pagina 93