lezersvragen ah.nl klevr. 3 reef 4. Spifkers Stuur [e vraaq in en waak kans, op een boodsckappenpnkket Mijn zoontje van drie weigert pertinent fruit en groente te eten. Hij lust wel heldere groente- of spinaziesoep. Krijgt hij dan toch nog wat vitamines en vezels binnen van de groen- ten die erin zijn gekookt? Het is heerlijk om een vaatwas- ser te hebben, maar mijn glazen voelen zo stroef aan als ze eruit komen. Wat kan ik aan dit pro- bleem doen? Ik heb een zwarte spijker- broek gekocht en die blijkt een onaangename lucht bij zich te dragen, het lijkt op zwa- vel. Helaas krijg ik de geur er niet uit. Ik heb de broek een keer op 40 graden gewassen, toen op 60 graden, toen op 95 graden, toen een uurtje in water met soda gelegd en weer gewassen op 60 graden en nog is de geur er niet uit. Hebben jullie een oplossing? L. ftroenendi/k Biologische groenten zijn vrij van chemische bestrijdings- middelen. Moeten ze dan nog gewassen worden? En kun je biologische aardappelen onge- schild eten? M. Moolenaar f.iAj.v. if Ga naar www.ah.nl/allerhande. klik op 'oproepen' en daama op 'lezersvragen'. AllerHande 143 Bas Hauwert: Als je groenten kookt, komen de wateroplosbare vitamines (vitamine B en C) in het kookvocht terecht en dus ook in de soep. Vezels komen nagenoeg niet in het kookvocht of de bouillon terecht. Als je groente kookt voor de hoofdmaaltijd, kun je het kookvocht opvangen en verwerken in een sausje of de jus, zodat hij toch wat vitamines binnen krijgt. Probeer ook eens een heel fijn gepureerde groentesaus (van tomaten of courgette) over de pasta. In smoothies van yoghurt of via met fruit (zoals aardbeien of banaan) of in milkshakes van ijs met gepureerd fruit blijven de vezels ook behouden. Clarina Hustinx: Als glaswerk na verloop van tijd stroef wordt, is dat een eerste teken van glascor- rosie. Door veelvuldig wassen kunnen glazen dof worden. Dit is helaas onherstelbaar. Ook deco- raties en kleuren op servies kunnen verdwijnen. Deze blijvende verandering ontstaat door cor- rosie van glas- en vaatoppervlakken tijdens het wasproces. Gelukkig zijn er vaatwasmiddelen met glasprotector en zelfs speciale glasprotec- tors, zoals Calgonit Protector. Deze producten beschermen glazen tegen corrosie, zodat de heldere glans behouden blijft. Je kunt glascorro- sie ook deels voorkomen door glaswerk te kopen dat door de fabrikant als vaatwasmachinebesten- dig wordt aangemerkt. Clarina Hustinx: Waarschijnlijk is de broek behandeld met een chemische coating die de sterke geur afgeeft. Zo'n coating is bestand tegen wasprogramma's en de geur zal dan ook niet minder worden als je de broek vaker of op hogere temperaturen wast. Ook met chemisch reinigen verander je hier niets aan. Je kunt de onaangename geur hoogstens verdoezelen met een textielverfrisser, bijvoorbeeld Robijn Refresh Bas Hauwert: Biologische groenten bevatten dan wel geen chemische bestrijdingsmiddelen, toch is het raadzaam ze te wassen. Zo verwijder je eventueel vuil, stof en insecten. Biologische aard appelen kun je met schil eten. Boen de aardappe len wel eerst goed schoon onderstromend water. Dit geldttrouwens ook voor niet-biologische aardappelen.

Allerhande | 2009 | | pagina 143