Lievelingskoe weengrohd st.iat bekend als de lekkerste grond vannMederland,' vertelt Jan Kuiper met een zekere trots. 'Onze koeien lopen van apr.il tot november buiten in de wei, waar ze van de goede grassen van dit gebied kunnen grazen. De melk die ze vervolgens geven, levert volgens kenners de lekkerste kaas opl'Jan en Thera hebben zich de afgelopen 21 jaar bekwaamd in het maken van boerenkaas. De melk van hun veestapel wordt dezelfde dag nog ver- werkt, waardoor de kaas supervers is.Voor Albert Heijn maakt het echtpaar Kuiper een lichte 20+ variant: kaas die een stuk minder vet bevat, nraar toch heel rijk is aan smaak. 'Er komt veel bij kijken onr light kaas goed op smaak te krijgen,' weet Thera. 'Maar nu is het onze specialiteit. Het geheinr? Het is niet de kwantiteit, maar de kwaliteit die voor ons telt.' 'T'v. .I-''-- Onr de melkproductie op gang te houden, krijgen alle koeien op de boerderij elk jaar een kalfje. Er is er net eentje geboren. Het is drooggewreven met stro en ligt nog verbaasd om zich heen te kijken. Over twee uur zal het al op z'n wankele poten staan. 'Hier begint alles: bij het kalveren," zegt Jan, terwijl hij het beestje goedkeu- rend bekijkt. De koeien zijn helemaal zijn afdeling, hij kent ze allemaal. Als er een later dan anders bij het melken komt, weet Jan dat er iets aan de hand is. Hij verzorgt 'zijn dames' zo goed als hij kan, want 'wat je geeft, krijg je terug,' weet hij. Jan lacht: 'Ik geef toe: het is met mijn hoogtepunt van de dag als om vijf uur s ochtends de wekker gaat voor de eerste melkronde. Maar ik heb echt een band met mijn koeien. Je ziet ze opgroeien, ze

Allerhande | 2009 | | pagina 127