bijzondere wiin Rosemount Australische wijnmakers zijn meesters in het mengen. Rosemount combineert verschillende druivenrassen en brengt druiven uit diverse streken samen in een wijn. Langer fris dankzij de schroefdop Wijndomein De kunst van het blenden Semillon Chardonnay goed gemengd gebieden gemengd. De wijn heeft daardoor het sappige van perzik, het romige van abrikoos, het geurige van honing en het opwek- kende van citrus. Een verfrissende wijn die vol en zacht overkomt. Lekker bij maaltijdsalades met kaas, bij gebakken vis, bij kipsate of orn zo te drinken. Rosemount maakt wijnen voor allerlei momenten en op allerlei prijsniveaus. De toegankelijke, fruitige Diamond Cellars-serie is het meest bekend. De diamant komt niet alleen terug op het eti- ket, ntaar ook in de unieke hoekige vorm van de fles. Hij staat symbool voor de ffisse, levendige, fonkelende stijl van Rosemount. Door de schroefdop blijft deze wijn langer fris en fruitig. fris en fniitig Rosemount Semillon Chardonnay 4.99 Deze wijn is ook bij AH Wijndomein verkrijgbaar. Zie www.ah.nl/wijndomein. AllerHande 73 Toen Bob Oatley in 1969 het wijnhuis Rosemount oprichtte, nam hij zich voor alleen maar kwaliteitswijnen te produceren. Om de beste druiven te kunnen kweken, ging hij op zoek naar alternatieve plekken om wijn- gaarden aan te leggen.Ver buiten het thuisland van de Rosemount Estate, Hunter Valley bij Sydney, verbouwt Oatley tegenwoordig zijn druiven, in gebieden die verspreid hggen over Zuidoost- Australie. Ze verschillen van elkaar in grondsoort en klimaat, waar- door de druiven zich overal anders ontwikkelen. Oatley geloofde in de kracht van de 'blend' (de mix van druivenras sen) Hij mengde die verschillende druivenrassen niet alleen - dat gebeurt immers overal - maar hij verwerkte ook druiven uit totaal verschillende gebieden in een wijn. Het voordeel van zo'n blend is dat je niet alleen de zachte, rijpe, exotische srnaak van druiven uit warnte streken proeft, maar ook de frisse zuren van druiven uit koelere zones. In de Rosemount Semillon Chardonnay worden semillon en chardonnay uit warnte en koele

Allerhande | 2009 | | pagina 73