lezersvragen ah.nl Op het etiket van de zoetstof die ik gebruik, staat dat 1 schepje i zoetstof overeenkomt met 1 schepje suiker. Is zoetstof niet veel geconcentreerder dan i suiker? Hoeveel zoetstof heb ik nodig in plaats van 200 gram suiker in een cake? Mevr. Sfeiger Voor een recept heb ik ooit wit- tewijnazijn en rodewijnazijn gekocht. Van beide heb ik een klein beetje gebruikt. Ik vraag mij af hoe lang beide na opening houdbaar zijn. Neline de Jong Mijn zoontje drinkt vaak uit een plastic beker waar een rietje aan vastzit. In het rietje blijven vaak restjes zitten, die ik met afwassen niet wegkrijg. Hoe maak ik de beker en het rietje goed schoon? Sabine van Buaren Mijn houten vloer is nogal gevoelig voor schoonmaakmid- delen. Deze geven vaak vlek- ken. Wat kan ik hiertegen doen? ff. van der Veckten Ik koop geregeld verse vis bij Albert Heijn en dat leg ik vaak meteen in de vriezer. Nu hoor- de ik dat het niet voor iedere vis goed is. Sommige voorver- pakte vis is al eens ingevroren en daarna ontdooid. Nogmaals invriezen zou ongezond zijn. Klopt dit? Als het toch mogelijk is om in te vriezen vraag ik mij af hoe lang ik het kan bewaren. Sandra Stuur [e vraag in en Maak kans, op een boodsckappenpakket t.yj.v.€ ass Ga naar www.ah.nl/allerhande. klik op 'oproepen' en daarna op 'lezersvragen'. Simone Hertzberger: Sommige zoetstoffen zijn geconcentreerder dan suiker. Andere zoetstoffen smaken even zoet. Mocht jouw zoetstof volgens de fabrikant even zoet zijn, dan ervaar je wellicht een zoetere smaak omdat de zoetstof fijner van structuur is. Hoeveel zoetstof je nodig hebt in een cake, varieert per zoetstof. Er is dus geen eenduidig antwoord op te geven. Overigens zijn niet alle zoetstoffen geschikt om mee te bakken. Canderel (poeder), Natrena Chef (vloeibaar) en zoetstof- poeder van Albert Heijn zijn dat wel. Meestal moet voor het gebruik van zoetstof in plaats van suiker het recept worden aangepast. Op ah.nl en sites van fabrikanten staan enkele recepten die geschikt zijn voor zoetstof. CO LU Simone Hertzberger: Wijnazijn kun je net als jc kruidenazijn na opening best lang bewaren in de S koelkast. Deze soorten azijn bederven meestal door e bacterien, gisten ofschimmels en datzieje. Je kunt hem dan niet meer gebruiken. Gewone azijn is zo 2 goed als onbeperkt houdbaar, buiten de koelkast. Clarina Hustinx: De aanslag in het rietje kun je verwijderen met een borsteltje waarmee je de smalle ruimten tussen tanden en kiezen reinigt. Laat het deksel met het rietje eerst een paar uur weken in heet water met afwasmiddel. Spoel, na het reinigen met het borsteltje, deksel en rietje goed na met water. Daarna kun je de beker in de vaatwasser doen of afwassen in een teiltje met afwasmiddel. Je zou je kind ook een beker met een drinktuitje kunnen geven. Die zijn makkelijker schoon te krijgen en dus hygienischer. Clarina Hustinx: Sommige schoonmaakmiddelen hebben een bijtende werking. Op een gelakte vloer kan dit in principe niet zoveel kwaad, omdat de lak het hout beschermt. Een geoliede vloer is poreuzer en kan makkelijk aangetast worden door chemicalien. Als de vlekken zicht- baar blijven, is de kans groot dat het middel zich door de olielaag van je vloer gebeten heeft en diep in het hout is gedrongen. Je kunt deze vlekken niet meer met schoonmaakmiddelen verwijderen. Het beste is om de vloer op dit gedeelte opnieuw te schuren en in de olie te zetten. Erik Vorenkamp: Je kunt inderdaad ingevroren en eenmaal ontdooide vis beter niet nogmaals invriezen, vooral omdat de kwaliteit van de vis dan erg achteruit gaat. De vis wordt dan droog en minder smakelijk. Als op de verpakking van vis vermeld staat 'niet geschikt om in te vriezen' kun je dat om die reden dus ook beter niet doen. Andere vis kun je met een gerust hart invriezen. Je kunt witte vissoorten zoals schelvis, kabeljauw en tilapia dan ongeveer drie maanden in de vrie zer bewaren. Vette vis zoals zalm en paling kun je twee maanden bewaren. Zorg wel voor goede diepvrieszakjes of-bakjes waarin je de vis lucht- dicht verpakt om uitdroging te voorkomen. AllerHande 159

Allerhande | 2009 | | pagina 159